The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kultuvremojhtesevaarjelimmie: Noun (N)

kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Nom kultuvre-mojhtese-vaarjelimmie kultuvre-mojhtesevaarjelimmie kultuvremojhtese-vaarjelimmie kultuvremojhtesevaarjelimmie
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Gen kultuvre-mojhtese-vaarjelimmien kultuvre-mojhtesevaarjelimmien kultuvremojhtese-vaarjelimmien kultuvremojhtesevaarjelimmien
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Acc kultuvre-mojhtese-vaarjelimmiem kultuvre-mojhtesevaarjelimmiem kultuvremojhtese-vaarjelimmiem kultuvremojhtesevaarjelimmiem
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Ill kultuvre-mojhtese-vaarjelæmman kultuvre-mojhtesevaarjelæmman kultuvremojhtese-vaarjelæmman kultuvremojhtesevaarjelæmman
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Ine kultuvre-mojhtese-vaarjelimmesne kultuvre-mojhtesevaarjelimmesne kultuvremojhtese-vaarjelimmesne kultuvremojhtesevaarjelimmesne
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Ela kultuvre-mojhtese-vaarjelimmeste kultuvre-mojhtesevaarjelimmeste kultuvremojhtese-vaarjelimmeste kultuvremojhtesevaarjelimmeste
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Sg Com kultuvre-mojhtese-vaarjelimmine kultuvre-mojhtesevaarjelimmine kultuvremojhtese-vaarjelimmine kultuvremojhtesevaarjelimmine
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Nom kultuvre-mojhtese-vaarjelimmieh kultuvre-mojhtesevaarjelimmieh kultuvremojhtese-vaarjelimmieh kultuvremojhtesevaarjelimmieh
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Gen kultuvre-mojhtese-vaarjelimmi kultuvre-mojhtese-vaarjelimmiej kultuvre-mojhtesevaarjelimmi kultuvre-mojhtesevaarjelimmiej kultuvremojhtese-vaarjelimmi kultuvremojhtese-vaarjelimmiej kultuvremojhtesevaarjelimmi kultuvremojhtesevaarjelimmiej
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Acc kultuvre-mojhtese-vaarjelimmide kultuvre-mojhtesevaarjelimmide kultuvremojhtese-vaarjelimmide kultuvremojhtesevaarjelimmide
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Ill kultuvre-mojhtese-vaarjelimmide kultuvre-mojhtesevaarjelimmide kultuvremojhtese-vaarjelimmide kultuvremojhtesevaarjelimmide
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Ine kultuvre-mojhtese-vaarjelimmine kultuvre-mojhtesevaarjelimmine kultuvremojhtese-vaarjelimmine kultuvremojhtesevaarjelimmine
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Ela kultuvre-mojhtese-vaarjelimmijste kultuvre-mojhtesevaarjelimmijste kultuvremojhtese-vaarjelimmijste kultuvremojhtesevaarjelimmijste
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Pl Com kultuvre-mojhtese-vaarjelimmigujmie kultuvre-mojhtese-vaarjelimmiejgujmie kultuvre-mojhtesevaarjelimmigujmie kultuvre-mojhtesevaarjelimmiejgujmie kultuvremojhtese-vaarjelimmigujmie kultuvremojhtese-vaarjelimmiejgujmie kultuvremojhtesevaarjelimmigujmie kultuvremojhtesevaarjelimmiejgujmie
kultuvremojhtesevaarjelimmie N Ess kultuvre-mojhtese-vaarjelimmine kultuvre-mojhtesevaarjelimmine kultuvremojhtese-vaarjelimmine kultuvremojhtesevaarjelimmine



Morphological tags