The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kultuvre-��ejvie: kultuvre+N+Cmp/SgNom+Cmp/SplitR+Cmp

kultuvre N Sg Nom kultuvre
kultuvre N Sg Gen kultuvren
kultuvre N Sg Acc kultuvrem
kultuvre N Sg Ill kultuvrese
kultuvre N Sg Ine kultuvresne
kultuvre N Sg Ela kultuvreste
kultuvre N Sg Com kultuvrine
kultuvre N Pl Nom kultuvrh
kultuvre N Pl Gen kultuvri
kultuvre N Pl Acc kultuvride
kultuvre N Pl Ill kultuvride
kultuvre N Pl Ine kultuvrine
kultuvre N Pl Ela kultuvrijste
kultuvre N Pl Com kultuvrigujmie
kultuvre N Ess kultuvrine



Morphological tags