The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kraevies-lijre: kraevieslijre+N+Sg+Nom

kraevieslijre N Sg Nom kraevies-lijre kraevieslijre
kraevieslijre N Sg Gen kraevies-lijren kraevieslijren
kraevieslijre N Sg Acc kraevies-lijrem kraevieslijrem
kraevieslijre N Sg Ill kraevies-lijrese kraevieslijrese
kraevieslijre N Sg Ine kraevies-lijresne kraevieslijresne
kraevieslijre N Sg Ela kraevies-lijreste kraevieslijreste
kraevieslijre N Sg Com kraevies-lijrine kraevieslijrine
kraevieslijre N Pl Nom kraevies-lijrh kraevieslijrh
kraevieslijre N Pl Gen kraevies-lijri kraevieslijri
kraevieslijre N Pl Acc kraevies-lijride kraevieslijride
kraevieslijre N Pl Ill kraevies-lijride kraevieslijride
kraevieslijre N Pl Ine kraevies-lijrine kraevieslijrine
kraevieslijre N Pl Ela kraevies-lijrijste kraevieslijrijste
kraevieslijre N Pl Com kraevies-lijrigujmie kraevieslijrigujmie
kraevieslijre N Ess kraevies-lijrine kraevieslijrine
kraevieslijre N Sg Nom PxSg1 kraevies-lijreme kraevieslijreme
kraevieslijre N Sg Nom PxSg2 kraevies-lijredh kraevieslijredh
kraevieslijre N Sg Nom PxSg3 kraevies-lijrese kraevies-lijrebe kraevieslijrese kraevieslijrebe
kraevieslijre N Sg Gen PxSg1 kraevies-lijrene kraevieslijrene
kraevieslijre N Sg Gen PxSg2 kraevies-lijredh kraevieslijredh
kraevieslijre N Sg Gen PxSg3 kraevies-lijreben kraevieslijreben
kraevieslijre N Sg Acc PxSg1 kraevies-lijreme kraevies-lijremem kraevieslijreme kraevieslijremem
kraevieslijre N Sg Acc PxSg2 kraevies-lijremdh kraevieslijremdh
kraevieslijre N Sg Acc PxSg3 kraevies-lijremse kraevies-lijrebem kraevieslijremse kraevieslijrebem
kraevieslijre N Sg Ill PxSg1 kraevies-lijresanne kraevieslijresanne
kraevieslijre N Sg Ill PxSg2 kraevies-lijresadth kraevieslijresadth
kraevieslijre N Sg Ill PxSg3 kraevies-lijrebisnie kraevies-lijrebasse kraevieslijrebisnie kraevieslijrebasse
kraevieslijre N Sg Ela PxSg1 kraevies-lijrestanne kraevies-lijrestadth kraevieslijrestanne kraevieslijrestadth
kraevieslijre N Sg Ela PxSg3 kraevies-lijrebistie kraevieslijrebistie
kraevieslijre N Sg Com PxSg2 kraevies-lijrenadth kraevieslijrenadth
kraevieslijre N Sg Com PxSg3 kraevies-lijrebinie kraevieslijrebinie
kraevieslijre N Sg Ess PxSg3 kraevies-lijrebinie kraevieslijrebinie



Morphological tags