The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kraanskodh: Verb (V)

kraanskodh V Inf kraanskodh kraanskijh
kraanskodh V PrfPrc kråånskeme
kraanskodh V Ger kraanskoeminie
kraanskodh V VGen kraanskoen
kraanskodh V Ind Prs Sg1 kraanskoem
kraanskodh V Ind Prs Sg2 kraanskoeh
kraanskodh V Ind Prs Sg3 kråånske
kraanskodh V Ind Prs Du1 kraanskoen
kraanskodh V Ind Prs Du2 kraanskoden kraanskoejidien kraanskoejidien
kraanskodh V Ind Prs Du3 kraanskoejægan kraanskoejægan
kraanskodh V Ind Prs Pl1 kraanskobe kraanskoejibie kraanskoejibie
kraanskodh V Ind Prs Pl2 kraanskode kraanskoejidie kraanskoejidie
kraanskodh V Ind Prs Pl3 kraanskoeh
kraanskodh V Ind Prt Sg1 kraanskoejim
kraanskodh V Ind Prt Sg2 kraanskoejih
kraanskodh V Ind Prt Sg3 kraanskoej kraanskoeji
kraanskodh V Ind Prt Du1 kraanskoejimen
kraanskodh V Ind Prt Du2 kraanskoejiden
kraanskodh V Ind Prt Du3 kraanskoejigan
kraanskodh V Ind Prt Pl1 kraanskoejimh
kraanskodh V Ind Prt Pl2 kraanskoejidh
kraanskodh V Ind Prt Pl3 kraanskoejin
kraanskodh V ConNeg kraanskoeh
kraanskodh V Imprt Sg2 kraanskoeh
kraanskodh V Imprt Du2 kraanskoden
kraanskodh V Imprt Pl2 kraanskode



Morphological tags