The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

kanslije-��ejvie: kanslije+N+Sg+Nom

kanslije N Sg Nom kanslije
kanslije N Sg Gen kanslijen
kanslije N Sg Acc kanslijem
kanslije N Sg Ill kanslijasse
kanslije N Sg Ine kanslijisnie
kanslije N Sg Ela kanslijistie
kanslije N Sg Com kanslijinie
kanslije N Pl Nom kanslijh
kanslije N Pl Gen kansliji
kanslije N Pl Acc kanslijidie
kanslije N Pl Ill kanslijidie
kanslije N Pl Ine kanslijinie
kanslije N Pl Ela kanslijijstie
kanslije N Pl Com kanslijigujmie
kanslije N Ess kanslijinie



Morphological tags