The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

jerkie-g��etie: jerkie+N+Sg+Nom

jerkie N Sg Nom jerkie jerkie
jerkie N Sg Gen jerkien jerkien
jerkie N Sg Acc jerkiem jerkiem
jerkie N Sg Ill jarkan jarkan
jerkie N Sg Ine jerkesne jerkesne
jerkie N Sg Ela jerkeste jerkeste
jerkie N Sg Com jerkine jerkine
jerkie N Pl Nom jerkieh jerkieh
jerkie N Pl Gen jerki jerkiej jerki jerkiej
jerkie N Pl Acc jerkide jerkide
jerkie N Pl Ill jerkide jerkide
jerkie N Pl Ine jerkine jerkine
jerkie N Pl Ela jerkijste jerkijste
jerkie N Pl Com jerkiejgujmie jerkigujmie jerkiejgujmie jerkigujmie
jerkie N Ess jerkine jerkine
jerkie N Sg Nom PxSg1 jarkeme
jerkie N Sg Nom PxSg2 jarkedh
jerkie N Sg Nom PxSg3 jerkebe jerkese
jerkie N Sg Gen PxSg1 jarkene
jerkie N Sg Gen PxSg3 jerkeben
jerkie N Sg Acc PxSg1 jarkeme jarkemem
jerkie N Sg Acc PxSg2 jarkemdh
jerkie N Sg Acc PxSg3 jerkebem jerkemse
jerkie N Sg Ill PxSg1 jarkasanne
jerkie N Sg Ill PxSg2 jarkasadth
jerkie N Sg Ill PxSg3 jerkiebasse
jerkie N Sg Ine PxSg3 jerkiebinie
jerkie N Sg Ela PxSg1 jerkiestanne
jerkie N Sg Ela PxSg2 jerkiestadth
jerkie N Sg Ela PxSg3 jerkiebistie
jerkie N Sg Com PxSg2 jarkanadth
jerkie N Sg Com PxSg3 jerkiebinie



Morphological tags