The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

internedte-sijjie: internedte+N+Cmp/SgNom+Cmp/Hyph+Cmp#sijjie+N+Sg+Nom

internedte-sijjie N Sg Nom internedte-sijjie
internedte-sijjie N Sg Gen internedte-sijjien
internedte-sijjie N Sg Acc internedte-sijjiem
internedte-sijjie N Sg Ill internedte-sæjjan
internedte-sijjie N Sg Ine internedte-sijjesne
internedte-sijjie N Sg Ela internedte-sijjeste
internedte-sijjie N Sg Com internedte-sijjine
internedte-sijjie N Pl Nom internedte-sijjieh
internedte-sijjie N Pl Gen internedte-sijji internedte-sijjiej
internedte-sijjie N Pl Acc internedte-sijjide
internedte-sijjie N Pl Ill internedte-sijjide
internedte-sijjie N Pl Ine internedte-sijjine
internedte-sijjie N Pl Ela internedte-sijjijste
internedte-sijjie N Pl Com internedte-sijjigujmie internedte-sijjiejgujmie
internedte-sijjie N Ess internedte-sijjine
internedte-sijjie N Sg Nom PxSg1 internedte-sæjjeme
internedte-sijjie N Sg Nom PxSg2 internedte-sæjjedh
internedte-sijjie N Sg Nom PxSg3 internedte-sijjese internedte-sijjebe internedte-sijjebe
internedte-sijjie N Sg Gen PxSg1 internedte-sæjjene
internedte-sijjie N Sg Gen PxSg3 internedte-sijjeben
internedte-sijjie N Sg Acc PxSg1 internedte-sæjjeme internedte-sæjjemem
internedte-sijjie N Sg Acc PxSg2 internedte-sæjjemdh
internedte-sijjie N Sg Acc PxSg3 internedte-sijjemse internedte-sijjebem
internedte-sijjie N Sg Ill PxSg1 internedte-sæjjasanne
internedte-sijjie N Sg Ill PxSg2 internedte-sæjjasadth
internedte-sijjie N Sg Ill PxSg3 internedte-sijjiebasse
internedte-sijjie N Sg Ine PxSg3 internedte-sijjiebinie
internedte-sijjie N Sg Ela PxSg1 internedte-sijjiestanne
internedte-sijjie N Sg Ela PxSg2 internedte-sijjiestadth
internedte-sijjie N Sg Ela PxSg3 internedte-sijjiebistie
internedte-sijjie N Sg Com PxSg2 internedte-sæjjanadth
internedte-sijjie N Sg Com PxSg3 internedte-sijjiebinie



Morphological tags