The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

hiejhtedh: Verb (V)

hiejhtedh V Inf hiejhtedh
hiejhtedh V PrfPrc heajhteme
hiejhtedh V Ger hiejhtieminie
hiejhtedh V VGen hiejhtien
hiejhtedh V Ind Prs Sg1 heajhtam
hiejhtedh V Ind Prs Sg2 heajhtah
hiejhtedh V Ind Prs Sg3 heajhta
hiejhtedh V Ind Prs Du1 hiejhtien
hiejhtedh V Ind Prs Du2 hiejhtiejidien hiejhtiejidien hiejhteden
hiejhtedh V Ind Prs Du3 hiejhtiejægan hiejhtiejægan
hiejhtedh V Ind Prs Pl1 hiejhtiejibie hiejhtiejibie hiejhtebe
hiejhtedh V Ind Prs Pl2 hiejhtiejidie hiejhtiejidie hiejhtede
hiejhtedh V Ind Prs Pl3 hiejhtieh
hiejhtedh V Ind Prt Sg1 hiejhtiejim
hiejhtedh V Ind Prt Sg2 hiejhtiejih
hiejhtedh V Ind Prt Sg3 hiejhtieji
hiejhtedh V Ind Prt Du1 hiejhtiejimen
hiejhtedh V Ind Prt Du2 hiejhtiejiden
hiejhtedh V Ind Prt Du3 hiejhtiejigan
hiejhtedh V Ind Prt Pl1 hiejhtiejimh
hiejhtedh V Ind Prt Pl2 hiejhtiejidh
hiejhtedh V Ind Prt Pl3 hiejhtiejin
hiejhtedh V ConNeg hiejhtieh
hiejhtedh V Imprt Sg2 hiejhtieh
hiejhtedh V Imprt Du1 hiejhtien
hiejhtedh V Imprt Du2 hiejhteden
hiejhtedh V Imprt Pl1 hiejhtijibie hiejhtebe
hiejhtedh V Imprt Pl2 hiejhtede



Morphological tags