The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

haave-svaala: haave+N+Cmp/SgNom+Cmp/Hyph+Cmp#svaala+N+Sg+Nom

haave-svaala N Sg Nom haave-svaala
haave-svaala N Sg Gen haave-svaalan
haave-svaala N Sg Acc haave-svaalam
haave-svaala N Sg Ill haave-svaalese
haave-svaala N Sg Ine haave-svaalesne
haave-svaala N Sg Ela haave-svaaleste
haave-svaala N Sg Com haave-svaaline
haave-svaala N Pl Nom haave-svaalah
haave-svaala N Pl Gen haave-svaalaj
haave-svaala N Pl Acc haave-svaalide
haave-svaala N Pl Ill haave-svaalide
haave-svaala N Pl Ine haave-svaaline
haave-svaala N Pl Ela haave-svaalijste
haave-svaala N Pl Com haave-svaalajgujmie
haave-svaala N Ess haave-svaaline
haave-svaala N Sg Nom PxSg1 haave-svaaleme
haave-svaala N Sg Nom PxSg2 haave-svaaledh
haave-svaala N Sg Nom PxSg3 haave-svaalese haave-svaalebe
haave-svaala N Sg Gen PxSg1 haave-svaalene
haave-svaala N Sg Gen PxSg3 haave-svaaleben
haave-svaala N Sg Acc PxSg1 haave-svaaleme haave-svaalemem
haave-svaala N Sg Acc PxSg2 haave-svaalemdh
haave-svaala N Sg Acc PxSg3 haave-svaalemse haave-svaalebem
haave-svaala N Sg Ill PxSg1 haave-svaalasanne
haave-svaala N Sg Ill PxSg2 haave-svaalasadth
haave-svaala N Sg Ill PxSg3 haave-svaalabasse
haave-svaala N Sg Ine PxSg3 haave-svaalabisnie
haave-svaala N Sg Ela PxSg1 haave-svaalastanne haave-svaalastadth
haave-svaala N Sg Ela PxSg3 haave-svaalabistie
haave-svaala N Sg Com PxSg2 haave-svaalanadth
haave-svaala N Sg Com PxSg3 haave-svaalabinie
haave-svaala N Sg Ess PxSg3 haave-svaalabinie



Morphological tags