The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

haave-lijre: haavelijre+N+Sg+Nom

haavelijre N Sg Nom haave-lijre haavelijre
haavelijre N Sg Gen haave-lijren haavelijren
haavelijre N Sg Acc haave-lijrem haavelijrem
haavelijre N Sg Ill haave-lijrese haavelijrese
haavelijre N Sg Ine haave-lijresne haavelijresne
haavelijre N Sg Ela haave-lijreste haavelijreste
haavelijre N Sg Com haave-lijrine haavelijrine
haavelijre N Pl Nom haave-lijrh haavelijrh
haavelijre N Pl Gen haave-lijri haavelijri
haavelijre N Pl Acc haave-lijride haavelijride
haavelijre N Pl Ill haave-lijride haavelijride
haavelijre N Pl Ine haave-lijrine haavelijrine
haavelijre N Pl Ela haave-lijrijste haavelijrijste
haavelijre N Pl Com haave-lijrigujmie haavelijrigujmie
haavelijre N Ess haave-lijrine haavelijrine
haavelijre N Sg Nom PxSg1 haave-lijreme haavelijreme
haavelijre N Sg Nom PxSg2 haave-lijredh haavelijredh
haavelijre N Sg Nom PxSg3 haave-lijrese haave-lijrebe haavelijrese haavelijrebe
haavelijre N Sg Gen PxSg1 haave-lijrene haavelijrene
haavelijre N Sg Gen PxSg2 haave-lijredh haavelijredh
haavelijre N Sg Gen PxSg3 haave-lijreben haavelijreben
haavelijre N Sg Acc PxSg1 haave-lijreme haave-lijremem haavelijreme haavelijremem
haavelijre N Sg Acc PxSg2 haave-lijremdh haavelijremdh
haavelijre N Sg Acc PxSg3 haave-lijremse haave-lijrebem haavelijremse haavelijrebem
haavelijre N Sg Ill PxSg1 haave-lijresanne haavelijresanne
haavelijre N Sg Ill PxSg2 haave-lijresadth haavelijresadth
haavelijre N Sg Ill PxSg3 haave-lijrebisnie haave-lijrebasse haavelijrebisnie haavelijrebasse
haavelijre N Sg Ela PxSg1 haave-lijrestanne haave-lijrestadth haavelijrestanne haavelijrestadth
haavelijre N Sg Ela PxSg3 haave-lijrebistie haavelijrebistie
haavelijre N Sg Com PxSg2 haave-lijrenadth haavelijrenadth
haavelijre N Sg Com PxSg3 haave-lijrebinie haavelijrebinie
haavelijre N Sg Ess PxSg3 haave-lijrebinie haavelijrebinie



Morphological tags