The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

guhkiesbuejtie: Noun (N)

guhkiesbuejtie N Sg Nom guhkies-buejtie guhkiesbuejtie
guhkiesbuejtie N Sg Gen guhkies-buejtien guhkiesbuejtien
guhkiesbuejtie N Sg Acc guhkies-buejtiem guhkiesbuejtiem
guhkiesbuejtie N Sg Ill guhkies-buajtan guhkiesbuajtan
guhkiesbuejtie N Sg Ine guhkies-buejtesne guhkiesbuejtesne
guhkiesbuejtie N Sg Ela guhkies-buejteste guhkiesbuejteste
guhkiesbuejtie N Sg Com guhkies-bööjtine guhkies-buejtine guhkiesbööjtine guhkiesbuejtine
guhkiesbuejtie N Pl Nom guhkies-buejtieh guhkiesbuejtieh
guhkiesbuejtie N Pl Gen guhkies-bööjti guhkies-buejtiej guhkiesbööjti guhkiesbuejtiej
guhkiesbuejtie N Pl Acc guhkies-bööjtide guhkies-buejtide guhkiesbööjtide guhkiesbuejtide
guhkiesbuejtie N Pl Ill guhkies-bööjtide guhkies-buejtide guhkiesbööjtide guhkiesbuejtide
guhkiesbuejtie N Pl Ine guhkies-bööjtine guhkies-buejtine guhkiesbööjtine guhkiesbuejtine
guhkiesbuejtie N Pl Ela guhkies-bööjtijste guhkies-buejtijste guhkiesbööjtijste guhkiesbuejtijste
guhkiesbuejtie N Pl Com guhkies-bööjtigujmie guhkies-buejtiejgujmie guhkiesbööjtigujmie guhkiesbuejtiejgujmie
guhkiesbuejtie N Ess guhkies-bööjtine guhkies-buejtine guhkiesbööjtine guhkiesbuejtine
guhkiesbuejtie N Sg Nom PxSg1 guhkies-buajteme guhkiesbuajteme
guhkiesbuejtie N Sg Nom PxSg2 guhkies-buajtedh guhkiesbuajtedh
guhkiesbuejtie N Sg Nom PxSg3 guhkies-buejtese guhkies-buejtebe guhkies-buejtebe guhkiesbuejtese guhkiesbuejtebe guhkiesbuejtebe
guhkiesbuejtie N Sg Gen PxSg1 guhkies-buajtene guhkiesbuajtene
guhkiesbuejtie N Sg Gen PxSg3 guhkies-buejteben guhkiesbuejteben
guhkiesbuejtie N Sg Acc PxSg1 guhkies-buajteme guhkies-buajtemem guhkiesbuajteme guhkiesbuajtemem
guhkiesbuejtie N Sg Acc PxSg2 guhkies-buajtemdh guhkiesbuajtemdh
guhkiesbuejtie N Sg Acc PxSg3 guhkies-buejtemse guhkies-buejtebem guhkiesbuejtemse guhkiesbuejtebem
guhkiesbuejtie N Sg Ill PxSg1 guhkies-buajtasanne guhkiesbuajtasanne
guhkiesbuejtie N Sg Ill PxSg2 guhkies-buajtasadth guhkiesbuajtasadth
guhkiesbuejtie N Sg Ill PxSg3 guhkies-buejtiebasse guhkiesbuejtiebasse
guhkiesbuejtie N Sg Ine PxSg3 guhkies-buejtiebinie guhkiesbuejtiebinie
guhkiesbuejtie N Sg Ela PxSg1 guhkies-buejtiestanne guhkiesbuejtiestanne
guhkiesbuejtie N Sg Ela PxSg2 guhkies-buejtiestadth guhkiesbuejtiestadth
guhkiesbuejtie N Sg Ela PxSg3 guhkies-buejtiebistie guhkiesbuejtiebistie
guhkiesbuejtie N Sg Com PxSg2 guhkies-buajtanadth guhkiesbuajtanadth
guhkiesbuejtie N Sg Com PxSg3 guhkies-buejtiebinie guhkiesbuejtiebinie



Morphological tags