The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

gaatoe: Noun (N)

gaatoe N Sg Nom gaatoe
gaatoe N Sg Gen gaatoen
gaatoe N Sg Acc gaatoem
gaatoe N Sg Ill gååtese gaatose
gaatoe N Sg Ine gaatosne
gaatoe N Sg Ela gaatoste
gaatoe N Sg Com gaatojne
gaatoe N Pl Nom gaatoeh
gaatoe N Pl Gen gaatoej
gaatoe N Pl Acc gaatojde
gaatoe N Pl Ill gaatojde
gaatoe N Pl Ine gaatojne
gaatoe N Pl Ela gaatojste
gaatoe N Pl Com gaatoejgujmie
gaatoe N Ess gaatojne
gaatoe N Sg Nom PxSg1 gaatome
gaatoe N Sg Nom PxSg2 gaatedh
gaatoe N Sg Nom PxSg3 gaatobe gaatese
gaatoe N Sg Gen PxSg1 gaatene
gaatoe N Sg Gen PxSg3 gaatoben
gaatoe N Sg Acc PxSg1 gaateme gaatemem
gaatoe N Sg Acc PxSg2 gaatemdh
gaatoe N Sg Acc PxSg3 gaatobem gaatemse
gaatoe N Sg Ill PxSg1 gååtesanne
gaatoe N Sg Ill PxSg2 gååtesadth
gaatoe N Sg Ill PxSg3 gaatoebasse
gaatoe N Sg Ine PxSg3 gaatoebisnie
gaatoe N Sg Ela PxSg1 gaatoestanne
gaatoe N Sg Ela PxSg2 gaatoestadth
gaatoe N Sg Ela PxSg3 gaatoebistie
gaatoe N Sg Com PxSg2 gaatoenadth
gaatoe N Sg Com PxSg3 gaatoebinie
gaatoe N Sg Ess PxSg3 gaatoebinie



Morphological tags