The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

gaagka: Noun (N)

gaagka N Sg Nom gaagka
gaagka N Sg Gen gaagkan
gaagka N Sg Acc gaagkam
gaagka N Sg Ill gaagkese
gaagka N Sg Ine gaagkesne
gaagka N Sg Ela gaagkeste
gaagka N Sg Com gaagkine
gaagka N Pl Nom gaagkah
gaagka N Pl Gen gaagkaj
gaagka N Pl Acc gaagkide
gaagka N Pl Ill gaagkide
gaagka N Pl Ine gaagkine
gaagka N Pl Ela gaagkijste
gaagka N Pl Com gaagkajgujmie
gaagka N Ess gaagkine
gaagka N Sg Nom PxSg1 gaagkeme
gaagka N Sg Nom PxSg2 gaagkedh
gaagka N Sg Nom PxSg3 gaagkese gaagkebe
gaagka N Sg Gen PxSg1 gaagkene
gaagka N Sg Gen PxSg3 gaagkeben
gaagka N Sg Acc PxSg1 gaagkeme gaagkemem
gaagka N Sg Acc PxSg2 gaagkemdh
gaagka N Sg Acc PxSg3 gaagkemse gaagkebem
gaagka N Sg Ill PxSg1 gaagkasanne
gaagka N Sg Ill PxSg2 gaagkasadth
gaagka N Sg Ill PxSg3 gaagkabasse
gaagka N Sg Ine PxSg3 gaagkabisnie
gaagka N Sg Ela PxSg1 gaagkastanne gaagkastadth
gaagka N Sg Ela PxSg3 gaagkabistie
gaagka N Sg Com PxSg2 gaagkanadth
gaagka N Sg Com PxSg3 gaagkabinie
gaagka N Sg Ess PxSg3 gaagkabinie



Morphological tags