The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

faangkevaeptie: faangke+N+Cmp/SgNom+Cmp#vaeptie+N+Sg+Nom

faangkevaeptie N Sg Nom faangkevaeptie
faangkevaeptie N Sg Gen faangkevaeptien
faangkevaeptie N Sg Acc faangkevaeptiem
faangkevaeptie N Sg Ill faangkevaaptan
faangkevaeptie N Sg Ine faangkevaeptesne
faangkevaeptie N Sg Ela faangkevaepteste
faangkevaeptie N Sg Com faangkeveeptine faangkevaeptine
faangkevaeptie N Pl Nom faangkevaeptieh
faangkevaeptie N Pl Gen faangkeveepti faangkevaeptiej
faangkevaeptie N Pl Acc faangkeveeptide faangkevaeptide
faangkevaeptie N Pl Ill faangkeveeptide faangkevaeptide
faangkevaeptie N Pl Ine faangkeveeptine faangkevaeptine
faangkevaeptie N Pl Ela faangkeveeptijste faangkevaeptijste
faangkevaeptie N Pl Com faangkeveeptigujmie faangkevaeptiejgujmie
faangkevaeptie N Ess faangkeveeptine faangkevaeptine
faangkevaeptie N Sg Nom PxSg1 faangkevaapteme
faangkevaeptie N Sg Nom PxSg2 faangkevaaptedh
faangkevaeptie N Sg Nom PxSg3 faangkevaeptese faangkevaeptebe faangkevaeptebe
faangkevaeptie N Sg Gen PxSg1 faangkevaaptene
faangkevaeptie N Sg Gen PxSg3 faangkevaepteben
faangkevaeptie N Sg Acc PxSg1 faangkevaapteme faangkevaaptemem
faangkevaeptie N Sg Acc PxSg2 faangkevaaptemdh
faangkevaeptie N Sg Acc PxSg3 faangkevaeptemse faangkevaeptebem
faangkevaeptie N Sg Ill PxSg1 faangkevaaptasanne
faangkevaeptie N Sg Ill PxSg2 faangkevaaptasadth
faangkevaeptie N Sg Ill PxSg3 faangkevaeptiebasse
faangkevaeptie N Sg Ine PxSg3 faangkevaeptiebinie
faangkevaeptie N Sg Ela PxSg1 faangkevaeptiestanne
faangkevaeptie N Sg Ela PxSg2 faangkevaeptiestadth
faangkevaeptie N Sg Ela PxSg3 faangkevaeptiebistie
faangkevaeptie N Sg Com PxSg2 faangkevaaptanadth
faangkevaeptie N Sg Com PxSg3 faangkevaeptiebinie



Morphological tags