The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

faagesiebrie: faage+N+Cmp/SgNom+Cmp#siebrie+N+Sg+Nom

faagesiebrie N Sg Nom faagesiebrie
faagesiebrie N Sg Gen faagesiebrien
faagesiebrie N Sg Acc faagesiebriem
faagesiebrie N Sg Ill faageseabran
faagesiebrie N Sg Ine faagesiebresne
faagesiebrie N Sg Ela faagesiebreste
faagesiebrie N Sg Com faagesiebrine faageseebrine
faagesiebrie N Pl Nom faagesiebrieh
faagesiebrie N Pl Gen faagesiebriej faageseebri
faagesiebrie N Pl Acc faagesiebride faageseebride
faagesiebrie N Pl Ill faagesiebride faageseebride
faagesiebrie N Pl Ine faagesiebrine faageseebrine
faagesiebrie N Pl Ela faagesiebrijste faageseebrijste
faagesiebrie N Pl Com faagesiebriejgujmie faageseebrigujmie
faagesiebrie N Ess faagesiebrine faageseebrine
faagesiebrie N Sg Nom PxSg1 faageseabreme
faagesiebrie N Sg Nom PxSg2 faageseabredh
faagesiebrie N Sg Nom PxSg3 faagesiebrese faagesiebrebe faagesiebrebe
faagesiebrie N Sg Gen PxSg1 faageseabrene
faagesiebrie N Sg Gen PxSg3 faagesiebreben
faagesiebrie N Sg Acc PxSg1 faageseabreme faageseabremem
faagesiebrie N Sg Acc PxSg2 faageseabremdh
faagesiebrie N Sg Acc PxSg3 faagesiebremse faagesiebrebem
faagesiebrie N Sg Ill PxSg1 faageseabrasanne
faagesiebrie N Sg Ill PxSg2 faageseabrasadth
faagesiebrie N Sg Ill PxSg3 faagesiebriebasse
faagesiebrie N Sg Ine PxSg3 faagesiebriebinie
faagesiebrie N Sg Ela PxSg1 faagesiebriestanne
faagesiebrie N Sg Ela PxSg2 faagesiebriestadth
faagesiebrie N Sg Ela PxSg3 faagesiebriebistie
faagesiebrie N Sg Com PxSg2 faageseabranadth
faagesiebrie N Sg Com PxSg3 faagesiebriebinie



Morphological tags