The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

faagelidteratuvre: faagelitteratuvre+N+Err/Orth+Sg+Nom

faagelitteratuvre N Sg Nom faage-litteratuvre faage-lidteratuvre faagelitteratuvre faagelidteratuvre
faagelitteratuvre N Sg Gen faage-litteratuvren faage-lidteratuvren faagelitteratuvren faagelidteratuvren
faagelitteratuvre N Sg Acc faage-litteratuvrem faage-lidteratuvrem faagelitteratuvrem faagelidteratuvrem
faagelitteratuvre N Sg Ill faage-litteratuvrese faage-lidteratuvrese faagelitteratuvrese faagelidteratuvrese
faagelitteratuvre N Sg Ine faage-litteratuvresne faage-lidteratuvresne faagelitteratuvresne faagelidteratuvresne
faagelitteratuvre N Sg Ela faage-litteratuvreste faage-lidteratuvreste faagelitteratuvreste faagelidteratuvreste
faagelitteratuvre N Sg Com faage-litteratuvrine faage-lidteratuvrine faagelitteratuvrine faagelidteratuvrine
faagelitteratuvre N Pl Nom faage-litteratuvrh faage-lidteratuvrh faagelitteratuvrh faagelidteratuvrh
faagelitteratuvre N Pl Gen faage-litteratuvri faage-lidteratuvri faagelitteratuvri faagelidteratuvri
faagelitteratuvre N Pl Acc faage-litteratuvride faage-lidteratuvride faagelitteratuvride faagelidteratuvride
faagelitteratuvre N Pl Ill faage-litteratuvride faage-lidteratuvride faagelitteratuvride faagelidteratuvride
faagelitteratuvre N Pl Ine faage-litteratuvrine faage-lidteratuvrine faagelitteratuvrine faagelidteratuvrine
faagelitteratuvre N Pl Ela faage-litteratuvrijste faage-lidteratuvrijste faagelitteratuvrijste faagelidteratuvrijste
faagelitteratuvre N Pl Com faage-litteratuvrigujmie faage-lidteratuvrigujmie faagelitteratuvrigujmie faagelidteratuvrigujmie
faagelitteratuvre N Ess faage-litteratuvrine faage-lidteratuvrine faagelitteratuvrine faagelidteratuvrine



Morphological tags