The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

evtiedidh: Verb (V)

evtiedidh V Inf evtiedidh
evtiedidh V PrfPrc evtiedamme
evtiedidh V Ger evtedeminie
evtiedidh V VGen evteden
evtiedidh V Ind Prs Sg1 evtedem
evtiedidh V Ind Prs Sg2 evtedh
evtiedidh V Ind Prs Sg3 evtede
evtiedidh V Ind Prs Du1 evtiedien
evtiedidh V Ind Prs Du2 evtiedidien
evtiedidh V Ind Prs Du3 evtiedægan
evtiedidh V Ind Prs Pl1 evtiedibie
evtiedidh V Ind Prs Pl2 evtiedidie
evtiedidh V Ind Prs Pl3 evtiedieh
evtiedidh V Ind Prt Sg1 evtiedim
evtiedidh V Ind Prt Sg2 evtiedih
evtiedidh V Ind Prt Sg3 evtiedi
evtiedidh V Ind Prt Du1 evtiedimen
evtiedidh V Ind Prt Du2 evtiediden
evtiedidh V Ind Prt Du3 evtiedigan
evtiedidh V Ind Prt Pl1 evtiedimh
evtiedidh V Ind Prt Pl2 evtiedidh
evtiedidh V Ind Prt Pl3 evtiedin
evtiedidh V ConNeg evtedh
evtiedidh V Imprt Sg2 evtedh
evtiedidh V Imprt Du2 evtiedidien
evtiedidh V Imprt Pl2 evtiedidie



Morphological tags