The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

eatnemevaarjelimmiedajve: eatneme+N+Cmp/SgNom+Cmp#vaarjelimmie+N+Cmp/SgNom+Cmp#dajve+N+Sg+Nom

eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Nom eatnemevaarjelimmiedajve
eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Gen eatnemevaarjelimmiedajven
eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Acc eatnemevaarjelimmiedajvem
eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Ill eatnemevaarjelimmiedajvese
eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Ine eatnemevaarjelimmiedajvesne
eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Ela eatnemevaarjelimmiedajveste
eatnemevaarjelimmiedajve N Sg Com eatnemevaarjelimmiedajvine
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Nom eatnemevaarjelimmiedajvh
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Gen eatnemevaarjelimmiedajvi
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Acc eatnemevaarjelimmiedajvide
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Ill eatnemevaarjelimmiedajvide
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Ine eatnemevaarjelimmiedajvine
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Ela eatnemevaarjelimmiedajvijste
eatnemevaarjelimmiedajve N Pl Com eatnemevaarjelimmiedajvigujmie
eatnemevaarjelimmiedajve N Ess eatnemevaarjelimmiedajvine

eatnemevaarjelimmiedajve: eatneme+N+Cmp/SgNom+Cmp#vaarjelidh+V+TV+Der/NomAct+N+Cmp/SgNom+Cmp#dajve+N+Sg+Nom

eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Nom eatnemevaarjelimmiedajve
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Gen eatnemevaarjelimmiedajven
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Acc eatnemevaarjelimmiedajvem
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Ill eatnemevaarjelimmiedajvese
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Ine eatnemevaarjelimmiedajvesne
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Ela eatnemevaarjelimmiedajveste
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Sg Com eatnemevaarjelimmiedajvine
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Nom eatnemevaarjelimmiedajvh
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Gen eatnemevaarjelimmiedajvi
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Acc eatnemevaarjelimmiedajvide
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Ill eatnemevaarjelimmiedajvide
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Ine eatnemevaarjelimmiedajvine
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Ela eatnemevaarjelimmiedajvijste
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Pl Com eatnemevaarjelimmiedajvigujmie
eatneme N Cmp/SgNom Cmp#vaarjelidh V TV Der/NomAct N Cmp/SgNom Cmp#dajve N Ess eatnemevaarjelimmiedajvine



Morphological tags