The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

duedtie: Noun (N)

duedtie N Sg Nom duedtie
duedtie N Sg Gen duedtien
duedtie N Sg Acc duedtiem
duedtie N Sg Ill duadtan
duedtie N Sg Ine duedtesne
duedtie N Sg Ela duedteste
duedtie N Sg Com döödtine duedtine
duedtie N Pl Nom duedtieh
duedtie N Pl Gen döödti duedtiej
duedtie N Pl Acc döödtide duedtide
duedtie N Pl Ill döödtide duedtide
duedtie N Pl Ine döödtine duedtine
duedtie N Pl Ela döödtijste duedtijste
duedtie N Pl Com döödtigujmie duedtiejgujmie
duedtie N Ess döödtine duedtine
duedtie N Sg Nom PxSg1 duadteme
duedtie N Sg Nom PxSg2 duadtedh
duedtie N Sg Nom PxSg3 duedtese duedtebe duedtebe
duedtie N Sg Gen PxSg1 duadtene
duedtie N Sg Gen PxSg3 duedteben
duedtie N Sg Acc PxSg1 duadteme duadtemem
duedtie N Sg Acc PxSg2 duadtemdh
duedtie N Sg Acc PxSg3 duedtemse duedtebem
duedtie N Sg Ill PxSg1 duadtasanne
duedtie N Sg Ill PxSg2 duadtasadth
duedtie N Sg Ill PxSg3 duedtiebasse
duedtie N Sg Ine PxSg3 duedtiebinie
duedtie N Sg Ela PxSg1 duedtiestanne
duedtie N Sg Ela PxSg2 duedtiestadth
duedtie N Sg Ela PxSg3 duedtiebistie
duedtie N Sg Com PxSg2 duadtanadth
duedtie N Sg Com PxSg3 duedtiebinie



Morphological tags