The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

deadtalidh: Verb (V)

deadtalidh V Inf deadtalidh
deadtalidh V PrfPrc deadtalamme
deadtalidh V Ger deadteleminie
deadtalidh V VGen deadtelen
deadtalidh V Ind Prs Sg1 deadtelem
deadtalidh V Ind Prs Sg2 deadtelh
deadtalidh V Ind Prs Sg3 deadtele
deadtalidh V Ind Prs Du1 deadtalien
deadtalidh V Ind Prs Du2 deadtalidien
deadtalidh V Ind Prs Du3 deadtalægan
deadtalidh V Ind Prs Pl1 deadtalibie
deadtalidh V Ind Prs Pl2 deadtalidie
deadtalidh V Ind Prs Pl3 deadtalieh
deadtalidh V Ind Prt Sg1 deadtalim
deadtalidh V Ind Prt Sg2 deadtalih
deadtalidh V Ind Prt Sg3 deadtali
deadtalidh V Ind Prt Du1 deadtalimen
deadtalidh V Ind Prt Du2 deadtaliden
deadtalidh V Ind Prt Du3 deadtaligan
deadtalidh V Ind Prt Pl1 deadtalimh
deadtalidh V Ind Prt Pl2 deadtalidh
deadtalidh V Ind Prt Pl3 deadtalin
deadtalidh V ConNeg deadtelh
deadtalidh V Imprt Sg2 deadtelh
deadtalidh V Imprt Du2 deadtalidien
deadtalidh V Imprt Pl2 deadtalidie



Morphological tags