The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

daeliemehkie: daelie+N+Cmp/SgNom+Cmp#mehkie+N+Sg+Nom

daeliemehkie N Sg Nom daeliemehkie
daeliemehkie N Sg Gen daeliemehkien
daeliemehkie N Sg Acc daeliemehkiem
daeliemehkie N Sg Ill daeliemahkan
daeliemehkie N Sg Ine daeliemehkesne
daeliemehkie N Sg Ela daeliemehkeste
daeliemehkie N Sg Com daeliemehkine
daeliemehkie N Pl Nom daeliemehkieh
daeliemehkie N Pl Gen daeliemehki daeliemehkiej
daeliemehkie N Pl Acc daeliemehkide
daeliemehkie N Pl Ill daeliemehkide
daeliemehkie N Pl Ine daeliemehkine
daeliemehkie N Pl Ela daeliemehkijste
daeliemehkie N Pl Com daeliemehkiejgujmie daeliemehkigujmie
daeliemehkie N Ess daeliemehkine
daeliemehkie N Sg Nom PxSg1 daeliemahkeme
daeliemehkie N Sg Nom PxSg2 daeliemahkedh
daeliemehkie N Sg Nom PxSg3 daeliemehkebe daeliemehkese
daeliemehkie N Sg Gen PxSg1 daeliemahkene
daeliemehkie N Sg Gen PxSg3 daeliemehkeben
daeliemehkie N Sg Acc PxSg1 daeliemahkeme daeliemahkemem
daeliemehkie N Sg Acc PxSg2 daeliemahkemdh
daeliemehkie N Sg Acc PxSg3 daeliemehkebem daeliemehkemse
daeliemehkie N Sg Ill PxSg1 daeliemahkasanne
daeliemehkie N Sg Ill PxSg2 daeliemahkasadth
daeliemehkie N Sg Ill PxSg3 daeliemehkiebasse
daeliemehkie N Sg Ine PxSg3 daeliemehkiebinie
daeliemehkie N Sg Ela PxSg1 daeliemehkiestanne
daeliemehkie N Sg Ela PxSg2 daeliemehkiestadth
daeliemehkie N Sg Ela PxSg3 daeliemehkiebistie
daeliemehkie N Sg Com PxSg2 daeliemahkanadth
daeliemehkie N Sg Com PxSg3 daeliemehkiebinie



Morphological tags