The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

daelhkiesaernie: daelhkie+N+Cmp/SgNom+Cmp#saernie+N+Sg+Nom

daelhkiesaernie N Sg Nom daelhkiesaernie
daelhkiesaernie N Sg Gen daelhkiesaernien
daelhkiesaernie N Sg Acc daelhkiesaerniem
daelhkiesaernie N Sg Ill daelhkiesaarnan
daelhkiesaernie N Sg Ine daelhkiesaernesne
daelhkiesaernie N Sg Ela daelhkiesaerneste
daelhkiesaernie N Sg Com daelhkieseernine daelhkiesaernine
daelhkiesaernie N Pl Nom daelhkiesaernieh
daelhkiesaernie N Pl Gen daelhkieseerni daelhkiesaerniej
daelhkiesaernie N Pl Acc daelhkieseernide daelhkiesaernide
daelhkiesaernie N Pl Ill daelhkieseernide daelhkiesaernide
daelhkiesaernie N Pl Ine daelhkieseernine daelhkiesaernine
daelhkiesaernie N Pl Ela daelhkieseernijste daelhkiesaernijste
daelhkiesaernie N Pl Com daelhkieseernigujmie daelhkiesaerniejgujmie
daelhkiesaernie N Ess daelhkieseernine daelhkiesaernine
daelhkiesaernie N Sg Nom PxSg1 daelhkiesaarneme
daelhkiesaernie N Sg Nom PxSg2 daelhkiesaarnedh
daelhkiesaernie N Sg Nom PxSg3 daelhkiesaernese daelhkiesaernebe daelhkiesaernebe
daelhkiesaernie N Sg Gen PxSg1 daelhkiesaarnene
daelhkiesaernie N Sg Gen PxSg3 daelhkiesaerneben
daelhkiesaernie N Sg Acc PxSg1 daelhkiesaarneme daelhkiesaarnemem
daelhkiesaernie N Sg Acc PxSg2 daelhkiesaarnemdh
daelhkiesaernie N Sg Acc PxSg3 daelhkiesaernemse daelhkiesaernebem
daelhkiesaernie N Sg Ill PxSg1 daelhkiesaarnasanne
daelhkiesaernie N Sg Ill PxSg2 daelhkiesaarnasadth
daelhkiesaernie N Sg Ill PxSg3 daelhkiesaerniebasse
daelhkiesaernie N Sg Ine PxSg3 daelhkiesaerniebinie
daelhkiesaernie N Sg Ela PxSg1 daelhkiesaerniestanne
daelhkiesaernie N Sg Ela PxSg2 daelhkiesaerniestadth
daelhkiesaernie N Sg Ela PxSg3 daelhkiesaerniebistie
daelhkiesaernie N Sg Com PxSg2 daelhkiesaarnanadth
daelhkiesaernie N Sg Com PxSg3 daelhkiesaerniebinie



Morphological tags