The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

biejjie: Noun (N)

biejjie N Sg Nom biejjie
biejjie N Sg Gen biejjien
biejjie N Sg Acc biejjiem
biejjie N Sg Ill beajjan
biejjie N Sg Ine biejjesne
biejjie N Sg Ela biejjeste
biejjie N Sg Com biejjine beejjine
biejjie N Pl Nom biejjieh
biejjie N Pl Gen biejjiej beejji
biejjie N Pl Acc biejjide beejjide
biejjie N Pl Ill biejjide beejjide
biejjie N Pl Ine biejjine beejjine
biejjie N Pl Ela biejjijste beejjijste
biejjie N Pl Com biejjiejgujmie beejjigujmie
biejjie N Ess biejjine beejjine
biejjie N Sg Nom PxSg1 beajjeme
biejjie N Sg Nom PxSg2 beajjedh
biejjie N Sg Nom PxSg3 biejjese biejjebe biejjebe
biejjie N Sg Gen PxSg1 beajjene
biejjie N Sg Gen PxSg3 biejjeben
biejjie N Sg Acc PxSg1 beajjeme beajjemem
biejjie N Sg Acc PxSg2 beajjemdh
biejjie N Sg Acc PxSg3 biejjemse biejjebem
biejjie N Sg Ill PxSg1 beajjasanne
biejjie N Sg Ill PxSg2 beajjasadth
biejjie N Sg Ill PxSg3 biejjiebasse
biejjie N Sg Ine PxSg3 biejjiebinie
biejjie N Sg Ela PxSg1 biejjiestanne
biejjie N Sg Ela PxSg2 biejjiestadth
biejjie N Sg Ela PxSg3 biejjiebistie
biejjie N Sg Com PxSg2 beajjanadth
biejjie N Sg Com PxSg3 biejjiebinie



Morphological tags