The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

bealloe-muerjie: bealloe+N+Cmp/SgNom+Cmp/Hyph+Cmp#muerjie+N+Sg+Nom

bealloe-muerjie N Sg Nom bealloe-muerjie
bealloe-muerjie N Sg Gen bealloe-muerjien
bealloe-muerjie N Sg Acc bealloe-muerjiem
bealloe-muerjie N Sg Ill bealloe-muarjan
bealloe-muerjie N Sg Ine bealloe-muerjesne
bealloe-muerjie N Sg Ela bealloe-muerjeste
bealloe-muerjie N Sg Com bealloe-möörjine bealloe-muerjine
bealloe-muerjie N Pl Nom bealloe-muerjieh
bealloe-muerjie N Pl Gen bealloe-möörji bealloe-muerjiej
bealloe-muerjie N Pl Acc bealloe-möörjide bealloe-muerjide
bealloe-muerjie N Pl Ill bealloe-möörjide bealloe-muerjide
bealloe-muerjie N Pl Ine bealloe-möörjine bealloe-muerjine
bealloe-muerjie N Pl Ela bealloe-möörjijste bealloe-muerjijste
bealloe-muerjie N Pl Com bealloe-möörjigujmie bealloe-muerjiejgujmie
bealloe-muerjie N Ess bealloe-möörjine bealloe-muerjine



Morphological tags