The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

bealjoehtidh: Verb (V)

bealjoehtidh V Inf bealjoehtidh
bealjoehtidh V PrfPrc bealjoehtamme
bealjoehtidh V Ger bealjohteminie
bealjoehtidh V VGen bealjohten
bealjoehtidh V Ind Prs Sg1 bealjohtem
bealjoehtidh V Ind Prs Sg2 bealjohth
bealjoehtidh V Ind Prs Sg3 bealjohte
bealjoehtidh V Ind Prs Du1 bealjoehtien
bealjoehtidh V Ind Prs Du2 bealjoehtidien
bealjoehtidh V Ind Prs Du3 bealjoehtægan
bealjoehtidh V Ind Prs Pl1 bealjoehtibie
bealjoehtidh V Ind Prs Pl2 bealjoehtidie
bealjoehtidh V Ind Prs Pl3 bealjoehtieh
bealjoehtidh V Ind Prt Sg1 bealjoehtim
bealjoehtidh V Ind Prt Sg2 bealjoehtih
bealjoehtidh V Ind Prt Sg3 bealjoehti
bealjoehtidh V Ind Prt Du1 bealjoehtimen
bealjoehtidh V Ind Prt Du2 bealjoehtiden
bealjoehtidh V Ind Prt Du3 bealjoehtigan
bealjoehtidh V Ind Prt Pl1 bealjoehtimh
bealjoehtidh V Ind Prt Pl2 bealjoehtidh
bealjoehtidh V Ind Prt Pl3 bealjoehtin
bealjoehtidh V ConNeg bealjohth
bealjoehtidh V Imprt Sg2 bealjohth
bealjoehtidh V Imprt Du2 bealjoehtidien
bealjoehtidh V Imprt Pl2 bealjoehtidie



Morphological tags