The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

barkoegoerehtse: Noun (N)

barkoegoerehtse N Sg Nom barkoe-goerehtse barkoegoerehtse
barkoegoerehtse N Sg Gen barkoe-goerehtsen barkoegoerehtsen
barkoegoerehtse N Sg Acc barkoe-goerehtsem barkoegoerehtsem
barkoegoerehtse N Sg Ill barkoe-goerehtsasse barkoegoerehtsasse
barkoegoerehtse N Sg Ine barkoe-goerehtsisnie barkoegoerehtsisnie
barkoegoerehtse N Sg Ela barkoe-goerehtsistie barkoegoerehtsistie
barkoegoerehtse N Sg Com barkoe-goerehtsinie barkoegoerehtsinie
barkoegoerehtse N Pl Nom barkoe-goerehtsh barkoegoerehtsh
barkoegoerehtse N Pl Gen barkoe-goerehtsi barkoegoerehtsi
barkoegoerehtse N Pl Acc barkoe-goerehtsidie barkoegoerehtsidie
barkoegoerehtse N Pl Ill barkoe-goerehtsidie barkoegoerehtsidie
barkoegoerehtse N Pl Ine barkoe-goerehtsinie barkoegoerehtsinie
barkoegoerehtse N Pl Ela barkoe-goerehtsijstie barkoegoerehtsijstie
barkoegoerehtse N Pl Com barkoe-goerehtsigujmie barkoegoerehtsigujmie
barkoegoerehtse N Ess barkoe-goerehtsinie barkoegoerehtsinie



Morphological tags