The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

barkoegoerehtimmie: barkoe+N+Cmp/SgNom+Cmp#goerehtimmie+N+Sg+Nom

barkoegoerehtimmie N Sg Nom barkoegoerehtimmie
barkoegoerehtimmie N Sg Gen barkoegoerehtimmien
barkoegoerehtimmie N Sg Acc barkoegoerehtimmiem
barkoegoerehtimmie N Sg Ill barkoegoerehtæmman
barkoegoerehtimmie N Sg Ine barkoegoerehtimmesne
barkoegoerehtimmie N Sg Ela barkoegoerehtimmeste
barkoegoerehtimmie N Sg Com barkoegoerehtimmine
barkoegoerehtimmie N Pl Nom barkoegoerehtimmieh
barkoegoerehtimmie N Pl Gen barkoegoerehtimmi barkoegoerehtimmiej
barkoegoerehtimmie N Pl Acc barkoegoerehtimmide
barkoegoerehtimmie N Pl Ill barkoegoerehtimmide
barkoegoerehtimmie N Pl Ine barkoegoerehtimmine
barkoegoerehtimmie N Pl Ela barkoegoerehtimmijste
barkoegoerehtimmie N Pl Com barkoegoerehtimmigujmie barkoegoerehtimmiejgujmie
barkoegoerehtimmie N Ess barkoegoerehtimmine
barkoegoerehtimmie N Sg Nom PxSg1 barkoegoerehtæmmeme
barkoegoerehtimmie N Sg Nom PxSg2 barkoegoerehtæmmedh
barkoegoerehtimmie N Sg Nom PxSg3 barkoegoerehtimmese barkoegoerehtimmebe barkoegoerehtimmebe
barkoegoerehtimmie N Sg Gen PxSg1 barkoegoerehtæmmene
barkoegoerehtimmie N Sg Gen PxSg3 barkoegoerehtimmeben
barkoegoerehtimmie N Sg Acc PxSg1 barkoegoerehtæmmeme barkoegoerehtæmmemem
barkoegoerehtimmie N Sg Acc PxSg2 barkoegoerehtæmmemdh
barkoegoerehtimmie N Sg Acc PxSg3 barkoegoerehtimmemse barkoegoerehtimmebem
barkoegoerehtimmie N Sg Ill PxSg1 barkoegoerehtæmmasanne
barkoegoerehtimmie N Sg Ill PxSg2 barkoegoerehtæmmasadth
barkoegoerehtimmie N Sg Ill PxSg3 barkoegoerehtimmiebasse
barkoegoerehtimmie N Sg Ine PxSg3 barkoegoerehtimmiebinie
barkoegoerehtimmie N Sg Ela PxSg1 barkoegoerehtimmiestanne
barkoegoerehtimmie N Sg Ela PxSg2 barkoegoerehtimmiestadth
barkoegoerehtimmie N Sg Ela PxSg3 barkoegoerehtimmiebistie
barkoegoerehtimmie N Sg Com PxSg2 barkoegoerehtæmmanadth
barkoegoerehtimmie N Sg Com PxSg3 barkoegoerehtimmiebinie



Morphological tags