The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

barkoe-jerkie: barkoejerkie+N+Sg+Nom

barkoejerkie N Sg Nom barkoe-jerkie barkoejerkie
barkoejerkie N Sg Gen barkoe-jerkien barkoejerkien
barkoejerkie N Sg Acc barkoe-jerkiem barkoejerkiem
barkoejerkie N Sg Ill barkoe-jarkan barkoejarkan
barkoejerkie N Sg Ine barkoe-jerkesne barkoejerkesne
barkoejerkie N Sg Ela barkoe-jerkeste barkoejerkeste
barkoejerkie N Sg Com barkoe-jerkine barkoejerkine
barkoejerkie N Pl Nom barkoe-jerkieh barkoejerkieh
barkoejerkie N Pl Gen barkoe-jerki barkoe-jerkiej barkoejerki barkoejerkiej
barkoejerkie N Pl Acc barkoe-jerkide barkoejerkide
barkoejerkie N Pl Ill barkoe-jerkide barkoejerkide
barkoejerkie N Pl Ine barkoe-jerkine barkoejerkine
barkoejerkie N Pl Ela barkoe-jerkijste barkoejerkijste
barkoejerkie N Pl Com barkoe-jerkigujmie barkoe-jerkiejgujmie barkoejerkigujmie barkoejerkiejgujmie
barkoejerkie N Ess barkoe-jerkine barkoejerkine



Morphological tags