The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

baall��nge: baalle+N+Sg+Nom+Err/Orth

baalle N Sg Nom baalle
baalle N Sg Gen baallen
baalle N Sg Acc baallem
baalle N Sg Ill baallese
baalle N Sg Ine baallesne
baalle N Sg Ela baalleste
baalle N Sg Com baalline
baalle N Pl Nom baallh
baalle N Pl Gen baalli
baalle N Pl Acc baallide
baalle N Pl Ill baallide
baalle N Pl Ine baalline
baalle N Pl Ela baallijste
baalle N Pl Com baalligujmie
baalle N Ess baalline



Morphological tags