The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

aajla-naabre: aajla+N+Cmp/SgNom+Cmp/Hyph+Cmp#naabre+N+Sg+Nom

aajla-naabre N Sg Nom aajla-naabre
aajla-naabre N Sg Gen aajla-naabren
aajla-naabre N Sg Acc aajla-naabrem
aajla-naabre N Sg Ill aajla-naabrese
aajla-naabre N Sg Ine aajla-naabresne
aajla-naabre N Sg Ela aajla-naabreste
aajla-naabre N Sg Com aajla-naabrine
aajla-naabre N Pl Nom aajla-naabrh
aajla-naabre N Pl Gen aajla-naabri
aajla-naabre N Pl Acc aajla-naabride
aajla-naabre N Pl Ill aajla-naabride
aajla-naabre N Pl Ine aajla-naabrine
aajla-naabre N Pl Ela aajla-naabrijste
aajla-naabre N Pl Com aajla-naabrigujmie
aajla-naabre N Ess aajla-naabrine
aajla-naabre N Sg Nom PxSg1 aajla-naabreme
aajla-naabre N Sg Nom PxSg2 aajla-naabredh
aajla-naabre N Sg Nom PxSg3 aajla-naabrese aajla-naabrebe
aajla-naabre N Sg Gen PxSg1 aajla-naabrene
aajla-naabre N Sg Gen PxSg2 aajla-naabredh
aajla-naabre N Sg Gen PxSg3 aajla-naabreben
aajla-naabre N Sg Acc PxSg1 aajla-naabreme aajla-naabremem
aajla-naabre N Sg Acc PxSg2 aajla-naabremdh
aajla-naabre N Sg Acc PxSg3 aajla-naabremse aajla-naabrebem
aajla-naabre N Sg Ill PxSg1 aajla-naabresanne
aajla-naabre N Sg Ill PxSg2 aajla-naabresadth
aajla-naabre N Sg Ill PxSg3 aajla-naabrebisnie aajla-naabrebasse
aajla-naabre N Sg Ela PxSg1 aajla-naabrestanne aajla-naabrestadth
aajla-naabre N Sg Ela PxSg3 aajla-naabrebistie
aajla-naabre N Sg Com PxSg2 aajla-naabrenadth
aajla-naabre N Sg Com PxSg3 aajla-naabrebinie
aajla-naabre N Sg Ess PxSg3 aajla-naabrebinie



Morphological tags