The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

y��vilkka: y+N+Sg+Nom

y N Sg Nom y
y N Sg Gen y:n
y N Sg Par y:tä
y N Sg All y:lle
y N Sg Abl y:ltä
y N Sg Ade y:llä
y N Sg Ill y:hyn
y N Sg Ine y:ssä
y N Sg Ela y:stä
y N Sg Abe y:ttä
y N Sg Ess y:nä
y N Sg Tra y:ksi
y N Pl Nom y:t
y N Pl Gen y:iden y:itten
y N Pl Par y:itä
y N Pl All y:ille
y N Pl Abl y:iltä
y N Pl Ade y:illä
y N Pl Ill y:ihin
y N Pl Ine y:issä
y N Pl Ela y:istä
y N Pl Abe y:ittä
y N Pl Ess y:inä
y N Pl Tra y:iksi
y N Pl Ins y:in
y N Sg Nom PxSg1 y:ni
y N Sg Nom PxSg2 y:si
y N Sg Nom PxPl1 y:mme
y N Sg Nom PxPl2 y:nne
y N Sg Par PxSg1 y:täni
y N Sg Par PxSg2 y:täsi
y N Sg Par PxPl1 y:tämme
y N Sg Par PxPl2 y:tänne
y N Sg All PxSg1 y:lleni
y N Sg All PxSg2 y:llesi
y N Sg All PxPl1 y:llemme
y N Sg All PxPl2 y:llenne
y N Sg Abl PxSg1 y:ltäni
y N Sg Abl PxSg2 y:ltäsi
y N Sg Abl PxPl1 y:ltämme
y N Sg Abl PxPl2 y:ltänne
y N Sg Ade PxSg1 y:lläni
y N Sg Ade PxSg2 y:lläsi
y N Sg Ade PxPl1 y:llämme
y N Sg Ade PxPl2 y:llänne
y N Sg Ill PxSg1 y:hyni
y N Sg Ill PxSg2 y:hysi
y N Sg Ill PxPl1 y:hymme
y N Sg Ill PxPl2 y:hynne
y N Sg Ine PxSg1 y:ssäni
y N Sg Ine PxSg2 y:ssäsi
y N Sg Ine PxPl1 y:ssämme
y N Sg Ine PxPl2 y:ssänne
y N Sg Ela PxSg1 y:stäni
y N Sg Ela PxSg2 y:stäsi
y N Sg Ela PxPl1 y:stämme
y N Sg Ela PxPl2 y:stänne
y N Sg Abe PxSg1 y:ttäni
y N Sg Abe PxSg2 y:ttäsi
y N Sg Abe PxPl1 y:ttämme
y N Sg Abe PxPl2 y:ttänne
y N Sg Ess PxSg1 y:näni
y N Sg Ess PxSg2 y:näsi
y N Sg Ess PxPl1 y:nämme
y N Sg Ess PxPl2 y:nänne
y N Sg Tra PxSg1 y:kseni
y N Sg Tra PxSg2 y:ksesi
y N Sg Tra PxPl1 y:ksemme
y N Sg Tra PxPl2 y:ksenne
y N Pl Gen PxSg1 y:ideni y:itteni
y N Pl Gen PxSg2 y:idesi y:ittesi
y N Pl Gen PxPl1 y:idemme y:ittemme
y N Pl Gen PxPl2 y:idenne y:ittenne
y N Pl Par PxSg1 y:itäni
y N Pl Par PxSg2 y:itäsi
y N Pl Par PxPl1 y:itämme
y N Pl Par PxPl2 y:itänne
y N Pl All PxSg1 y:illeni
y N Pl All PxSg2 y:illesi
y N Pl All PxPl1 y:illemme
y N Pl All PxPl2 y:illenne
y N Pl Abl PxSg1 y:iltäni
y N Pl Abl PxSg2 y:iltäsi
y N Pl Abl PxPl1 y:iltämme
y N Pl Abl PxPl2 y:iltänne
y N Pl Ade PxSg1 y:illäni
y N Pl Ade PxSg2 y:illäsi
y N Pl Ade PxPl1 y:illämme
y N Pl Ade PxPl2 y:illänne
y N Pl Ill PxSg1 y:ihinni
y N Pl Ill PxSg2 y:ihinsi
y N Pl Ill PxPl1 y:ihinmme
y N Pl Ill PxPl2 y:ihinnne
y N Pl Ine PxSg1 y:issäni
y N Pl Ine PxSg2 y:issäsi
y N Pl Ine PxPl1 y:issämme
y N Pl Ine PxPl2 y:issänne
y N Pl Ela PxSg1 y:istäni
y N Pl Ela PxSg2 y:istäsi
y N Pl Ela PxPl1 y:istämme
y N Pl Ela PxPl2 y:istänne
y N Pl Abe PxSg1 y:ittäni
y N Pl Abe PxSg2 y:ittäsi
y N Pl Abe PxPl1 y:ittämme
y N Pl Abe PxPl2 y:ittänne
y N Pl Ess PxSg1 y:inäni
y N Pl Ess PxSg2 y:inäsi
y N Pl Ess PxPl1 y:inämme
y N Pl Ess PxPl2 y:inänne
y N Pl Tra PxSg1 y:ikseni
y N Pl Tra PxSg2 y:iksesi
y N Pl Tra PxPl1 y:iksemme
y N Pl Tra PxPl2 y:iksenne



Morphological tags