The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

v��est��kirja: v+N+Sg+Nom

v N Sg Nom v
v N Sg Gen v:n
v N Sg All v:lle
v N Sg Abl v:ltä
v N Sg Ade v:llä
v N Sg Ill v:hen
v N Sg Ine v:ssä
v N Sg Ela v:stä
v N Sg Abe v:ttä
v N Sg Ess v:nä
v N Sg Tra v:ksi
v N Pl Nom v:t
v N Pl Gen v:iden v:itten
v N Pl Par v:itä
v N Pl All v:ille
v N Pl Abl v:iltä
v N Pl Ade v:illä
v N Pl Ill v:ihin
v N Pl Ine v:issä
v N Pl Ela v:istä
v N Pl Abe v:ittä
v N Pl Ess v:inä
v N Pl Tra v:iksi
v N Pl Ins v:in
v N Sg Nom PxSg1 v:ni
v N Sg Nom PxSg2 v:si
v N Sg Nom PxPl1 v:mme
v N Sg Nom PxPl2 v:nne
v N Sg All PxSg1 v:lleni
v N Sg All PxSg2 v:llesi
v N Sg All PxPl1 v:llemme
v N Sg All PxPl2 v:llenne
v N Sg Abl PxSg1 v:ltäni
v N Sg Abl PxSg2 v:ltäsi
v N Sg Abl PxPl1 v:ltämme
v N Sg Abl PxPl2 v:ltänne
v N Sg Ade PxSg1 v:lläni
v N Sg Ade PxSg2 v:lläsi
v N Sg Ade PxPl1 v:llämme
v N Sg Ade PxPl2 v:llänne
v N Sg Ill PxSg1 v:heni
v N Sg Ill PxSg2 v:hesi
v N Sg Ill PxPl1 v:hemme
v N Sg Ill PxPl2 v:henne
v N Sg Ine PxSg1 v:ssäni
v N Sg Ine PxSg2 v:ssäsi
v N Sg Ine PxPl1 v:ssämme
v N Sg Ine PxPl2 v:ssänne
v N Sg Ela PxSg1 v:stäni
v N Sg Ela PxSg2 v:stäsi
v N Sg Ela PxPl1 v:stämme
v N Sg Ela PxPl2 v:stänne
v N Sg Abe PxSg1 v:ttäni
v N Sg Abe PxSg2 v:ttäsi
v N Sg Abe PxPl1 v:ttämme
v N Sg Abe PxPl2 v:ttänne
v N Sg Ess PxSg1 v:näni
v N Sg Ess PxSg2 v:näsi
v N Sg Ess PxPl1 v:nämme
v N Sg Ess PxPl2 v:nänne
v N Sg Tra PxSg1 v:kseni
v N Sg Tra PxSg2 v:ksesi
v N Sg Tra PxPl1 v:ksemme
v N Sg Tra PxPl2 v:ksenne
v N Pl Gen PxSg1 v:ideni v:itteni
v N Pl Gen PxSg2 v:idesi v:ittesi
v N Pl Gen PxPl1 v:idemme v:ittemme
v N Pl Gen PxPl2 v:idenne v:ittenne
v N Pl Par PxSg1 v:itäni
v N Pl Par PxSg2 v:itäsi
v N Pl Par PxPl1 v:itämme
v N Pl Par PxPl2 v:itänne
v N Pl All PxSg1 v:illeni
v N Pl All PxSg2 v:illesi
v N Pl All PxPl1 v:illemme
v N Pl All PxPl2 v:illenne
v N Pl Abl PxSg1 v:iltäni
v N Pl Abl PxSg2 v:iltäsi
v N Pl Abl PxPl1 v:iltämme
v N Pl Abl PxPl2 v:iltänne
v N Pl Ade PxSg1 v:illäni
v N Pl Ade PxSg2 v:illäsi
v N Pl Ade PxPl1 v:illämme
v N Pl Ade PxPl2 v:illänne
v N Pl Ill PxSg1 v:ihinni
v N Pl Ill PxSg2 v:ihinsi
v N Pl Ill PxPl1 v:ihinmme
v N Pl Ill PxPl2 v:ihinnne
v N Pl Ine PxSg1 v:issäni
v N Pl Ine PxSg2 v:issäsi
v N Pl Ine PxPl1 v:issämme
v N Pl Ine PxPl2 v:issänne
v N Pl Ela PxSg1 v:istäni
v N Pl Ela PxSg2 v:istäsi
v N Pl Ela PxPl1 v:istämme
v N Pl Ela PxPl2 v:istänne
v N Pl Abe PxSg1 v:ittäni
v N Pl Abe PxSg2 v:ittäsi
v N Pl Abe PxPl1 v:ittämme
v N Pl Abe PxPl2 v:ittänne
v N Pl Ess PxSg1 v:inäni
v N Pl Ess PxSg2 v:inäsi
v N Pl Ess PxPl1 v:inämme
v N Pl Ess PxPl2 v:inänne
v N Pl Tra PxSg1 v:ikseni
v N Pl Tra PxSg2 v:iksesi
v N Pl Tra PxPl1 v:iksemme
v N Pl Tra PxPl2 v:iksenne



Morphological tags