The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

t��ysistunto: t+N+Sg+Nom

t N Sg Nom t
t N Sg Gen t:n
t N Sg All t:lle
t N Sg Abl t:ltä
t N Sg Ade t:llä
t N Sg Ill t:hen
t N Sg Ine t:ssä
t N Sg Ela t:stä
t N Sg Abe t:ttä
t N Sg Ess t:nä
t N Sg Tra t:ksi
t N Pl Nom t:t
t N Pl Gen t:iden t:itten
t N Pl Par t:itä
t N Pl All t:ille
t N Pl Abl t:iltä
t N Pl Ade t:illä
t N Pl Ill t:ihin
t N Pl Ine t:issä
t N Pl Ela t:istä
t N Pl Abe t:ittä
t N Pl Ess t:inä
t N Pl Tra t:iksi
t N Pl Ins t:in
t N Sg Nom PxSg1 t:ni
t N Sg Nom PxSg2 t:si
t N Sg Nom PxPl1 t:mme
t N Sg Nom PxPl2 t:nne
t N Sg All PxSg1 t:lleni
t N Sg All PxSg2 t:llesi
t N Sg All PxPl1 t:llemme
t N Sg All PxPl2 t:llenne
t N Sg Abl PxSg1 t:ltäni
t N Sg Abl PxSg2 t:ltäsi
t N Sg Abl PxPl1 t:ltämme
t N Sg Abl PxPl2 t:ltänne
t N Sg Ade PxSg1 t:lläni
t N Sg Ade PxSg2 t:lläsi
t N Sg Ade PxPl1 t:llämme
t N Sg Ade PxPl2 t:llänne
t N Sg Ill PxSg1 t:heni
t N Sg Ill PxSg2 t:hesi
t N Sg Ill PxPl1 t:hemme
t N Sg Ill PxPl2 t:henne
t N Sg Ine PxSg1 t:ssäni
t N Sg Ine PxSg2 t:ssäsi
t N Sg Ine PxPl1 t:ssämme
t N Sg Ine PxPl2 t:ssänne
t N Sg Ela PxSg1 t:stäni
t N Sg Ela PxSg2 t:stäsi
t N Sg Ela PxPl1 t:stämme
t N Sg Ela PxPl2 t:stänne
t N Sg Abe PxSg1 t:ttäni
t N Sg Abe PxSg2 t:ttäsi
t N Sg Abe PxPl1 t:ttämme
t N Sg Abe PxPl2 t:ttänne
t N Sg Ess PxSg1 t:näni
t N Sg Ess PxSg2 t:näsi
t N Sg Ess PxPl1 t:nämme
t N Sg Ess PxPl2 t:nänne
t N Sg Tra PxSg1 t:kseni
t N Sg Tra PxSg2 t:ksesi
t N Sg Tra PxPl1 t:ksemme
t N Sg Tra PxPl2 t:ksenne
t N Pl Gen PxSg1 t:ideni t:itteni
t N Pl Gen PxSg2 t:idesi t:ittesi
t N Pl Gen PxPl1 t:idemme t:ittemme
t N Pl Gen PxPl2 t:idenne t:ittenne
t N Pl Par PxSg1 t:itäni
t N Pl Par PxSg2 t:itäsi
t N Pl Par PxPl1 t:itämme
t N Pl Par PxPl2 t:itänne
t N Pl All PxSg1 t:illeni
t N Pl All PxSg2 t:illesi
t N Pl All PxPl1 t:illemme
t N Pl All PxPl2 t:illenne
t N Pl Abl PxSg1 t:iltäni
t N Pl Abl PxSg2 t:iltäsi
t N Pl Abl PxPl1 t:iltämme
t N Pl Abl PxPl2 t:iltänne
t N Pl Ade PxSg1 t:illäni
t N Pl Ade PxSg2 t:illäsi
t N Pl Ade PxPl1 t:illämme
t N Pl Ade PxPl2 t:illänne
t N Pl Ill PxSg1 t:ihinni
t N Pl Ill PxSg2 t:ihinsi
t N Pl Ill PxPl1 t:ihinmme
t N Pl Ill PxPl2 t:ihinnne
t N Pl Ine PxSg1 t:issäni
t N Pl Ine PxSg2 t:issäsi
t N Pl Ine PxPl1 t:issämme
t N Pl Ine PxPl2 t:issänne
t N Pl Ela PxSg1 t:istäni
t N Pl Ela PxSg2 t:istäsi
t N Pl Ela PxPl1 t:istämme
t N Pl Ela PxPl2 t:istänne
t N Pl Abe PxSg1 t:ittäni
t N Pl Abe PxSg2 t:ittäsi
t N Pl Abe PxPl1 t:ittämme
t N Pl Abe PxPl2 t:ittänne
t N Pl Ess PxSg1 t:inäni
t N Pl Ess PxSg2 t:inäsi
t N Pl Ess PxPl1 t:inämme
t N Pl Ess PxPl2 t:inänne
t N Pl Tra PxSg1 t:ikseni
t N Pl Tra PxSg2 t:iksesi
t N Pl Tra PxPl1 t:iksemme
t N Pl Tra PxPl2 t:iksenne



Morphological tags