The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

s��velt��j��: s+N+Sg+Nom

s N Sg Nom s
s N Sg Gen s:n
s N Sg Par s:ä
s N Sg All s:lle
s N Sg Abl s:ltä
s N Sg Ade s:llä
s N Sg Ill s:ään
s N Sg Ine s:ssä
s N Sg Ela s:stä
s N Sg Abe s:ttä
s N Sg Ess s:nä
s N Sg Tra s:ksi
s N Pl Nom s:t
s N Pl Gen s:ien
s N Pl Par s:iä
s N Pl All s:ille
s N Pl Abl s:iltä
s N Pl Ade s:illä
s N Pl Ill s:ihin s:iin
s N Pl Ine s:issä
s N Pl Ela s:istä
s N Pl Abe s:ittä
s N Pl Ess s:inä
s N Pl Tra s:iksi
s N Pl Ins s:in
s N Sg Nom PxSg1 s:ni
s N Sg Nom PxSg2 s:si
s N Sg Nom PxPl1 s:mme
s N Sg Nom PxPl2 s:nne
s N Sg Par PxSg1 s:äni
s N Sg Par PxSg2 s:äsi
s N Sg Par PxPl1 s:ämme
s N Sg Par PxPl2 s:änne
s N Sg All PxSg1 s:lleni
s N Sg All PxSg2 s:llesi
s N Sg All PxPl1 s:llemme
s N Sg All PxPl2 s:llenne
s N Sg Abl PxSg1 s:ltäni
s N Sg Abl PxSg2 s:ltäsi
s N Sg Abl PxPl1 s:ltämme
s N Sg Abl PxPl2 s:ltänne
s N Sg Ade PxSg1 s:lläni
s N Sg Ade PxSg2 s:lläsi
s N Sg Ade PxPl1 s:llämme
s N Sg Ade PxPl2 s:llänne
s N Sg Ill PxSg1 s:ääni
s N Sg Ill PxSg2 s:ääsi
s N Sg Ill PxPl1 s:äämme
s N Sg Ill PxPl2 s:äänne
s N Sg Ine PxSg1 s:ssäni
s N Sg Ine PxSg2 s:ssäsi
s N Sg Ine PxPl1 s:ssämme
s N Sg Ine PxPl2 s:ssänne
s N Sg Ela PxSg1 s:stäni
s N Sg Ela PxSg2 s:stäsi
s N Sg Ela PxPl1 s:stämme
s N Sg Ela PxPl2 s:stänne
s N Sg Abe PxSg1 s:ttäni
s N Sg Abe PxSg2 s:ttäsi
s N Sg Abe PxPl1 s:ttämme
s N Sg Abe PxPl2 s:ttänne
s N Sg Ess PxSg1 s:näni
s N Sg Ess PxSg2 s:näsi
s N Sg Ess PxPl1 s:nämme
s N Sg Ess PxPl2 s:nänne
s N Sg Tra PxSg1 s:kseni
s N Sg Tra PxSg2 s:ksesi
s N Sg Tra PxPl1 s:ksemme
s N Sg Tra PxPl2 s:ksenne
s N Pl Gen PxSg1 s:ieni
s N Pl Gen PxSg2 s:iesi
s N Pl Gen PxPl1 s:iemme
s N Pl Gen PxPl2 s:ienne
s N Pl Par PxSg1 s:iäni
s N Pl Par PxSg2 s:iäsi
s N Pl Par PxPl1 s:iämme
s N Pl Par PxPl2 s:iänne
s N Pl All PxSg1 s:illeni
s N Pl All PxSg2 s:illesi
s N Pl All PxPl1 s:illemme
s N Pl All PxPl2 s:illenne
s N Pl Abl PxSg1 s:iltäni
s N Pl Abl PxSg2 s:iltäsi
s N Pl Abl PxPl1 s:iltämme
s N Pl Abl PxPl2 s:iltänne
s N Pl Ade PxSg1 s:illäni
s N Pl Ade PxSg2 s:illäsi
s N Pl Ade PxPl1 s:illämme
s N Pl Ade PxPl2 s:illänne
s N Pl Ill PxSg1 s:ihinni s:iini
s N Pl Ill PxSg2 s:ihinsi s:iisi
s N Pl Ill PxPl1 s:ihinmme s:iimme
s N Pl Ill PxPl2 s:ihinnne s:iinne
s N Pl Ine PxSg1 s:issäni
s N Pl Ine PxSg2 s:issäsi
s N Pl Ine PxPl1 s:issämme
s N Pl Ine PxPl2 s:issänne
s N Pl Ela PxSg1 s:istäni
s N Pl Ela PxSg2 s:istäsi
s N Pl Ela PxPl1 s:istämme
s N Pl Ela PxPl2 s:istänne
s N Pl Abe PxSg1 s:ittäni
s N Pl Abe PxSg2 s:ittäsi
s N Pl Abe PxPl1 s:ittämme
s N Pl Abe PxPl2 s:ittänne
s N Pl Ess PxSg1 s:inäni
s N Pl Ess PxSg2 s:inäsi
s N Pl Ess PxPl1 s:inämme
s N Pl Ess PxPl2 s:inänne
s N Pl Tra PxSg1 s:ikseni
s N Pl Tra PxSg2 s:iksesi
s N Pl Tra PxPl1 s:iksemme
s N Pl Tra PxPl2 s:iksenne



Morphological tags