The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

r��pp��n��: r+N+Sg+Nom

r N Sg Nom r
r N Sg Gen r:n
r N Sg Par r:ä
r N Sg All r:lle
r N Sg Abl r:ltä
r N Sg Ade r:llä
r N Sg Ill r:ään
r N Sg Ine r:ssä
r N Sg Ela r:stä
r N Sg Abe r:ttä
r N Sg Ess r:nä
r N Sg Tra r:ksi
r N Pl Nom r:t
r N Pl Gen r:ien
r N Pl Par r:iä
r N Pl All r:ille
r N Pl Abl r:iltä
r N Pl Ade r:illä
r N Pl Ill r:ihin r:iin
r N Pl Ine r:issä
r N Pl Ela r:istä
r N Pl Abe r:ittä
r N Pl Ess r:inä
r N Pl Tra r:iksi
r N Pl Ins r:in
r N Sg Nom PxSg1 r:ni
r N Sg Nom PxSg2 r:si
r N Sg Nom PxPl1 r:mme
r N Sg Nom PxPl2 r:nne
r N Sg Par PxSg1 r:äni
r N Sg Par PxSg2 r:äsi
r N Sg Par PxPl1 r:ämme
r N Sg Par PxPl2 r:änne
r N Sg All PxSg1 r:lleni
r N Sg All PxSg2 r:llesi
r N Sg All PxPl1 r:llemme
r N Sg All PxPl2 r:llenne
r N Sg Abl PxSg1 r:ltäni
r N Sg Abl PxSg2 r:ltäsi
r N Sg Abl PxPl1 r:ltämme
r N Sg Abl PxPl2 r:ltänne
r N Sg Ade PxSg1 r:lläni
r N Sg Ade PxSg2 r:lläsi
r N Sg Ade PxPl1 r:llämme
r N Sg Ade PxPl2 r:llänne
r N Sg Ill PxSg1 r:ääni
r N Sg Ill PxSg2 r:ääsi
r N Sg Ill PxPl1 r:äämme
r N Sg Ill PxPl2 r:äänne
r N Sg Ine PxSg1 r:ssäni
r N Sg Ine PxSg2 r:ssäsi
r N Sg Ine PxPl1 r:ssämme
r N Sg Ine PxPl2 r:ssänne
r N Sg Ela PxSg1 r:stäni
r N Sg Ela PxSg2 r:stäsi
r N Sg Ela PxPl1 r:stämme
r N Sg Ela PxPl2 r:stänne
r N Sg Abe PxSg1 r:ttäni
r N Sg Abe PxSg2 r:ttäsi
r N Sg Abe PxPl1 r:ttämme
r N Sg Abe PxPl2 r:ttänne
r N Sg Ess PxSg1 r:näni
r N Sg Ess PxSg2 r:näsi
r N Sg Ess PxPl1 r:nämme
r N Sg Ess PxPl2 r:nänne
r N Sg Tra PxSg1 r:kseni
r N Sg Tra PxSg2 r:ksesi
r N Sg Tra PxPl1 r:ksemme
r N Sg Tra PxPl2 r:ksenne
r N Pl Gen PxSg1 r:ieni
r N Pl Gen PxSg2 r:iesi
r N Pl Gen PxPl1 r:iemme
r N Pl Gen PxPl2 r:ienne
r N Pl Par PxSg1 r:iäni
r N Pl Par PxSg2 r:iäsi
r N Pl Par PxPl1 r:iämme
r N Pl Par PxPl2 r:iänne
r N Pl All PxSg1 r:illeni
r N Pl All PxSg2 r:illesi
r N Pl All PxPl1 r:illemme
r N Pl All PxPl2 r:illenne
r N Pl Abl PxSg1 r:iltäni
r N Pl Abl PxSg2 r:iltäsi
r N Pl Abl PxPl1 r:iltämme
r N Pl Abl PxPl2 r:iltänne
r N Pl Ade PxSg1 r:illäni
r N Pl Ade PxSg2 r:illäsi
r N Pl Ade PxPl1 r:illämme
r N Pl Ade PxPl2 r:illänne
r N Pl Ill PxSg1 r:ihinni r:iini
r N Pl Ill PxSg2 r:ihinsi r:iisi
r N Pl Ill PxPl1 r:ihinmme r:iimme
r N Pl Ill PxPl2 r:ihinnne r:iinne
r N Pl Ine PxSg1 r:issäni
r N Pl Ine PxSg2 r:issäsi
r N Pl Ine PxPl1 r:issämme
r N Pl Ine PxPl2 r:issänne
r N Pl Ela PxSg1 r:istäni
r N Pl Ela PxSg2 r:istäsi
r N Pl Ela PxPl1 r:istämme
r N Pl Ela PxPl2 r:istänne
r N Pl Abe PxSg1 r:ittäni
r N Pl Abe PxSg2 r:ittäsi
r N Pl Abe PxPl1 r:ittämme
r N Pl Abe PxPl2 r:ittänne
r N Pl Ess PxSg1 r:inäni
r N Pl Ess PxSg2 r:inäsi
r N Pl Ess PxPl1 r:inämme
r N Pl Ess PxPl2 r:inänne
r N Pl Tra PxSg1 r:ikseni
r N Pl Tra PxSg2 r:iksesi
r N Pl Tra PxPl1 r:iksemme
r N Pl Tra PxPl2 r:iksenne



Morphological tags