The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

p��iv��nkakkara: p+N+Sg+Nom

p N Sg Nom p
p N Sg Gen p:n
p N Sg All p:lle
p N Sg Abl p:ltä
p N Sg Ade p:llä
p N Sg Ill p:hen
p N Sg Ine p:ssä
p N Sg Ela p:stä
p N Sg Abe p:ttä
p N Sg Ess p:nä
p N Sg Tra p:ksi
p N Pl Nom p:t
p N Pl Gen p:iden p:itten
p N Pl Par p:itä
p N Pl All p:ille
p N Pl Abl p:iltä
p N Pl Ade p:illä
p N Pl Ill p:ihin
p N Pl Ine p:issä
p N Pl Ela p:istä
p N Pl Abe p:ittä
p N Pl Ess p:inä
p N Pl Tra p:iksi
p N Pl Ins p:in
p N Sg Nom PxSg1 p:ni
p N Sg Nom PxSg2 p:si
p N Sg Nom PxPl1 p:mme
p N Sg Nom PxPl2 p:nne
p N Sg All PxSg1 p:lleni
p N Sg All PxSg2 p:llesi
p N Sg All PxPl1 p:llemme
p N Sg All PxPl2 p:llenne
p N Sg Abl PxSg1 p:ltäni
p N Sg Abl PxSg2 p:ltäsi
p N Sg Abl PxPl1 p:ltämme
p N Sg Abl PxPl2 p:ltänne
p N Sg Ade PxSg1 p:lläni
p N Sg Ade PxSg2 p:lläsi
p N Sg Ade PxPl1 p:llämme
p N Sg Ade PxPl2 p:llänne
p N Sg Ill PxSg1 p:heni
p N Sg Ill PxSg2 p:hesi
p N Sg Ill PxPl1 p:hemme
p N Sg Ill PxPl2 p:henne
p N Sg Ine PxSg1 p:ssäni
p N Sg Ine PxSg2 p:ssäsi
p N Sg Ine PxPl1 p:ssämme
p N Sg Ine PxPl2 p:ssänne
p N Sg Ela PxSg1 p:stäni
p N Sg Ela PxSg2 p:stäsi
p N Sg Ela PxPl1 p:stämme
p N Sg Ela PxPl2 p:stänne
p N Sg Abe PxSg1 p:ttäni
p N Sg Abe PxSg2 p:ttäsi
p N Sg Abe PxPl1 p:ttämme
p N Sg Abe PxPl2 p:ttänne
p N Sg Ess PxSg1 p:näni
p N Sg Ess PxSg2 p:näsi
p N Sg Ess PxPl1 p:nämme
p N Sg Ess PxPl2 p:nänne
p N Sg Tra PxSg1 p:kseni
p N Sg Tra PxSg2 p:ksesi
p N Sg Tra PxPl1 p:ksemme
p N Sg Tra PxPl2 p:ksenne
p N Pl Gen PxSg1 p:ideni p:itteni
p N Pl Gen PxSg2 p:idesi p:ittesi
p N Pl Gen PxPl1 p:idemme p:ittemme
p N Pl Gen PxPl2 p:idenne p:ittenne
p N Pl Par PxSg1 p:itäni
p N Pl Par PxSg2 p:itäsi
p N Pl Par PxPl1 p:itämme
p N Pl Par PxPl2 p:itänne
p N Pl All PxSg1 p:illeni
p N Pl All PxSg2 p:illesi
p N Pl All PxPl1 p:illemme
p N Pl All PxPl2 p:illenne
p N Pl Abl PxSg1 p:iltäni
p N Pl Abl PxSg2 p:iltäsi
p N Pl Abl PxPl1 p:iltämme
p N Pl Abl PxPl2 p:iltänne
p N Pl Ade PxSg1 p:illäni
p N Pl Ade PxSg2 p:illäsi
p N Pl Ade PxPl1 p:illämme
p N Pl Ade PxPl2 p:illänne
p N Pl Ill PxSg1 p:ihinni
p N Pl Ill PxSg2 p:ihinsi
p N Pl Ill PxPl1 p:ihinmme
p N Pl Ill PxPl2 p:ihinnne
p N Pl Ine PxSg1 p:issäni
p N Pl Ine PxSg2 p:issäsi
p N Pl Ine PxPl1 p:issämme
p N Pl Ine PxPl2 p:issänne
p N Pl Ela PxSg1 p:istäni
p N Pl Ela PxSg2 p:istäsi
p N Pl Ela PxPl1 p:istämme
p N Pl Ela PxPl2 p:istänne
p N Pl Abe PxSg1 p:ittäni
p N Pl Abe PxSg2 p:ittäsi
p N Pl Abe PxPl1 p:ittämme
p N Pl Abe PxPl2 p:ittänne
p N Pl Ess PxSg1 p:inäni
p N Pl Ess PxSg2 p:inäsi
p N Pl Ess PxPl1 p:inämme
p N Pl Ess PxPl2 p:inänne
p N Pl Tra PxSg1 p:ikseni
p N Pl Tra PxSg2 p:iksesi
p N Pl Tra PxPl1 p:iksemme
p N Pl Tra PxPl2 p:iksenne



Morphological tags