The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

n��yte: n+N+Sg+Nom

n N Sg Nom n
n N Sg Gen n:n
n N Sg Par n:ä
n N Sg All n:lle
n N Sg Abl n:ltä
n N Sg Ade n:llä
n N Sg Ill n:ään
n N Sg Ine n:ssä
n N Sg Ela n:stä
n N Sg Abe n:ttä
n N Sg Ess n:nä
n N Sg Tra n:ksi
n N Pl Nom n:t
n N Pl Gen n:ien
n N Pl Par n:iä
n N Pl All n:ille
n N Pl Abl n:iltä
n N Pl Ade n:illä
n N Pl Ill n:ihin n:iin
n N Pl Ine n:issä
n N Pl Ela n:istä
n N Pl Abe n:ittä
n N Pl Ess n:inä
n N Pl Tra n:iksi
n N Pl Ins n:in
n N Sg Nom PxSg1 n:ni
n N Sg Nom PxSg2 n:si
n N Sg Nom PxPl1 n:mme
n N Sg Nom PxPl2 n:nne
n N Sg Par PxSg1 n:äni
n N Sg Par PxSg2 n:äsi
n N Sg Par PxPl1 n:ämme
n N Sg Par PxPl2 n:änne
n N Sg All PxSg1 n:lleni
n N Sg All PxSg2 n:llesi
n N Sg All PxPl1 n:llemme
n N Sg All PxPl2 n:llenne
n N Sg Abl PxSg1 n:ltäni
n N Sg Abl PxSg2 n:ltäsi
n N Sg Abl PxPl1 n:ltämme
n N Sg Abl PxPl2 n:ltänne
n N Sg Ade PxSg1 n:lläni
n N Sg Ade PxSg2 n:lläsi
n N Sg Ade PxPl1 n:llämme
n N Sg Ade PxPl2 n:llänne
n N Sg Ill PxSg1 n:ääni
n N Sg Ill PxSg2 n:ääsi
n N Sg Ill PxPl1 n:äämme
n N Sg Ill PxPl2 n:äänne
n N Sg Ine PxSg1 n:ssäni
n N Sg Ine PxSg2 n:ssäsi
n N Sg Ine PxPl1 n:ssämme
n N Sg Ine PxPl2 n:ssänne
n N Sg Ela PxSg1 n:stäni
n N Sg Ela PxSg2 n:stäsi
n N Sg Ela PxPl1 n:stämme
n N Sg Ela PxPl2 n:stänne
n N Sg Abe PxSg1 n:ttäni
n N Sg Abe PxSg2 n:ttäsi
n N Sg Abe PxPl1 n:ttämme
n N Sg Abe PxPl2 n:ttänne
n N Sg Ess PxSg1 n:näni
n N Sg Ess PxSg2 n:näsi
n N Sg Ess PxPl1 n:nämme
n N Sg Ess PxPl2 n:nänne
n N Sg Tra PxSg1 n:kseni
n N Sg Tra PxSg2 n:ksesi
n N Sg Tra PxPl1 n:ksemme
n N Sg Tra PxPl2 n:ksenne
n N Pl Gen PxSg1 n:ieni
n N Pl Gen PxSg2 n:iesi
n N Pl Gen PxPl1 n:iemme
n N Pl Gen PxPl2 n:ienne
n N Pl Par PxSg1 n:iäni
n N Pl Par PxSg2 n:iäsi
n N Pl Par PxPl1 n:iämme
n N Pl Par PxPl2 n:iänne
n N Pl All PxSg1 n:illeni
n N Pl All PxSg2 n:illesi
n N Pl All PxPl1 n:illemme
n N Pl All PxPl2 n:illenne
n N Pl Abl PxSg1 n:iltäni
n N Pl Abl PxSg2 n:iltäsi
n N Pl Abl PxPl1 n:iltämme
n N Pl Abl PxPl2 n:iltänne
n N Pl Ade PxSg1 n:illäni
n N Pl Ade PxSg2 n:illäsi
n N Pl Ade PxPl1 n:illämme
n N Pl Ade PxPl2 n:illänne
n N Pl Ill PxSg1 n:ihinni n:iini
n N Pl Ill PxSg2 n:ihinsi n:iisi
n N Pl Ill PxPl1 n:ihinmme n:iimme
n N Pl Ill PxPl2 n:ihinnne n:iinne
n N Pl Ine PxSg1 n:issäni
n N Pl Ine PxSg2 n:issäsi
n N Pl Ine PxPl1 n:issämme
n N Pl Ine PxPl2 n:issänne
n N Pl Ela PxSg1 n:istäni
n N Pl Ela PxSg2 n:istäsi
n N Pl Ela PxPl1 n:istämme
n N Pl Ela PxPl2 n:istänne
n N Pl Abe PxSg1 n:ittäni
n N Pl Abe PxSg2 n:ittäsi
n N Pl Abe PxPl1 n:ittämme
n N Pl Abe PxPl2 n:ittänne
n N Pl Ess PxSg1 n:inäni
n N Pl Ess PxSg2 n:inäsi
n N Pl Ess PxPl1 n:inämme
n N Pl Ess PxPl2 n:inänne
n N Pl Tra PxSg1 n:ikseni
n N Pl Tra PxSg2 n:iksesi
n N Pl Tra PxPl1 n:iksemme
n N Pl Tra PxPl2 n:iksenne



Morphological tags