The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

m����r��t��: m+N+Sg+Nom

m N Sg Nom m
m N Sg Gen m:n
m N Sg Par m:ä
m N Sg All m:lle
m N Sg Abl m:ltä
m N Sg Ade m:llä
m N Sg Ill m:ään
m N Sg Ine m:ssä
m N Sg Ela m:stä
m N Sg Abe m:ttä
m N Sg Ess m:nä
m N Sg Tra m:ksi
m N Pl Nom m:t
m N Pl Gen m:ien
m N Pl Par m:iä
m N Pl All m:ille
m N Pl Abl m:iltä
m N Pl Ade m:illä
m N Pl Ill m:ihin m:iin
m N Pl Ine m:issä
m N Pl Ela m:istä
m N Pl Abe m:ittä
m N Pl Ess m:inä
m N Pl Tra m:iksi
m N Pl Ins m:in
m N Sg Nom PxSg1 m:ni
m N Sg Nom PxSg2 m:si
m N Sg Nom PxPl1 m:mme
m N Sg Nom PxPl2 m:nne
m N Sg Par PxSg1 m:äni
m N Sg Par PxSg2 m:äsi
m N Sg Par PxPl1 m:ämme
m N Sg Par PxPl2 m:änne
m N Sg All PxSg1 m:lleni
m N Sg All PxSg2 m:llesi
m N Sg All PxPl1 m:llemme
m N Sg All PxPl2 m:llenne
m N Sg Abl PxSg1 m:ltäni
m N Sg Abl PxSg2 m:ltäsi
m N Sg Abl PxPl1 m:ltämme
m N Sg Abl PxPl2 m:ltänne
m N Sg Ade PxSg1 m:lläni
m N Sg Ade PxSg2 m:lläsi
m N Sg Ade PxPl1 m:llämme
m N Sg Ade PxPl2 m:llänne
m N Sg Ill PxSg1 m:ääni
m N Sg Ill PxSg2 m:ääsi
m N Sg Ill PxPl1 m:äämme
m N Sg Ill PxPl2 m:äänne
m N Sg Ine PxSg1 m:ssäni
m N Sg Ine PxSg2 m:ssäsi
m N Sg Ine PxPl1 m:ssämme
m N Sg Ine PxPl2 m:ssänne
m N Sg Ela PxSg1 m:stäni
m N Sg Ela PxSg2 m:stäsi
m N Sg Ela PxPl1 m:stämme
m N Sg Ela PxPl2 m:stänne
m N Sg Abe PxSg1 m:ttäni
m N Sg Abe PxSg2 m:ttäsi
m N Sg Abe PxPl1 m:ttämme
m N Sg Abe PxPl2 m:ttänne
m N Sg Ess PxSg1 m:näni
m N Sg Ess PxSg2 m:näsi
m N Sg Ess PxPl1 m:nämme
m N Sg Ess PxPl2 m:nänne
m N Sg Tra PxSg1 m:kseni
m N Sg Tra PxSg2 m:ksesi
m N Sg Tra PxPl1 m:ksemme
m N Sg Tra PxPl2 m:ksenne
m N Pl Gen PxSg1 m:ieni
m N Pl Gen PxSg2 m:iesi
m N Pl Gen PxPl1 m:iemme
m N Pl Gen PxPl2 m:ienne
m N Pl Par PxSg1 m:iäni
m N Pl Par PxSg2 m:iäsi
m N Pl Par PxPl1 m:iämme
m N Pl Par PxPl2 m:iänne
m N Pl All PxSg1 m:illeni
m N Pl All PxSg2 m:illesi
m N Pl All PxPl1 m:illemme
m N Pl All PxPl2 m:illenne
m N Pl Abl PxSg1 m:iltäni
m N Pl Abl PxSg2 m:iltäsi
m N Pl Abl PxPl1 m:iltämme
m N Pl Abl PxPl2 m:iltänne
m N Pl Ade PxSg1 m:illäni
m N Pl Ade PxSg2 m:illäsi
m N Pl Ade PxPl1 m:illämme
m N Pl Ade PxPl2 m:illänne
m N Pl Ill PxSg1 m:ihinni m:iini
m N Pl Ill PxSg2 m:ihinsi m:iisi
m N Pl Ill PxPl1 m:ihinmme m:iimme
m N Pl Ill PxPl2 m:ihinnne m:iinne
m N Pl Ine PxSg1 m:issäni
m N Pl Ine PxSg2 m:issäsi
m N Pl Ine PxPl1 m:issämme
m N Pl Ine PxPl2 m:issänne
m N Pl Ela PxSg1 m:istäni
m N Pl Ela PxSg2 m:istäsi
m N Pl Ela PxPl1 m:istämme
m N Pl Ela PxPl2 m:istänne
m N Pl Abe PxSg1 m:ittäni
m N Pl Abe PxSg2 m:ittäsi
m N Pl Abe PxPl1 m:ittämme
m N Pl Abe PxPl2 m:ittänne
m N Pl Ess PxSg1 m:inäni
m N Pl Ess PxSg2 m:inäsi
m N Pl Ess PxPl1 m:inämme
m N Pl Ess PxPl2 m:inänne
m N Pl Tra PxSg1 m:ikseni
m N Pl Tra PxSg2 m:iksesi
m N Pl Tra PxPl1 m:iksemme
m N Pl Tra PxPl2 m:iksenne



Morphological tags