The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

l��nget: l+N+Sg+Nom

l N Sg Nom l
l N Sg Gen l:n
l N Sg Par l:ä
l N Sg All l:lle
l N Sg Abl l:ltä
l N Sg Ade l:llä
l N Sg Ill l:ään
l N Sg Ine l:ssä
l N Sg Ela l:stä
l N Sg Abe l:ttä
l N Sg Ess l:nä
l N Sg Tra l:ksi
l N Pl Nom l:t
l N Pl Gen l:ien
l N Pl Par l:iä
l N Pl All l:ille
l N Pl Abl l:iltä
l N Pl Ade l:illä
l N Pl Ill l:ihin l:iin
l N Pl Ine l:issä
l N Pl Ela l:istä
l N Pl Abe l:ittä
l N Pl Ess l:inä
l N Pl Tra l:iksi
l N Pl Ins l:in
l N Sg Nom PxSg1 l:ni
l N Sg Nom PxSg2 l:si
l N Sg Nom PxPl1 l:mme
l N Sg Nom PxPl2 l:nne
l N Sg Par PxSg1 l:äni
l N Sg Par PxSg2 l:äsi
l N Sg Par PxPl1 l:ämme
l N Sg Par PxPl2 l:änne
l N Sg All PxSg1 l:lleni
l N Sg All PxSg2 l:llesi
l N Sg All PxPl1 l:llemme
l N Sg All PxPl2 l:llenne
l N Sg Abl PxSg1 l:ltäni
l N Sg Abl PxSg2 l:ltäsi
l N Sg Abl PxPl1 l:ltämme
l N Sg Abl PxPl2 l:ltänne
l N Sg Ade PxSg1 l:lläni
l N Sg Ade PxSg2 l:lläsi
l N Sg Ade PxPl1 l:llämme
l N Sg Ade PxPl2 l:llänne
l N Sg Ill PxSg1 l:ääni
l N Sg Ill PxSg2 l:ääsi
l N Sg Ill PxPl1 l:äämme
l N Sg Ill PxPl2 l:äänne
l N Sg Ine PxSg1 l:ssäni
l N Sg Ine PxSg2 l:ssäsi
l N Sg Ine PxPl1 l:ssämme
l N Sg Ine PxPl2 l:ssänne
l N Sg Ela PxSg1 l:stäni
l N Sg Ela PxSg2 l:stäsi
l N Sg Ela PxPl1 l:stämme
l N Sg Ela PxPl2 l:stänne
l N Sg Abe PxSg1 l:ttäni
l N Sg Abe PxSg2 l:ttäsi
l N Sg Abe PxPl1 l:ttämme
l N Sg Abe PxPl2 l:ttänne
l N Sg Ess PxSg1 l:näni
l N Sg Ess PxSg2 l:näsi
l N Sg Ess PxPl1 l:nämme
l N Sg Ess PxPl2 l:nänne
l N Sg Tra PxSg1 l:kseni
l N Sg Tra PxSg2 l:ksesi
l N Sg Tra PxPl1 l:ksemme
l N Sg Tra PxPl2 l:ksenne
l N Pl Gen PxSg1 l:ieni
l N Pl Gen PxSg2 l:iesi
l N Pl Gen PxPl1 l:iemme
l N Pl Gen PxPl2 l:ienne
l N Pl Par PxSg1 l:iäni
l N Pl Par PxSg2 l:iäsi
l N Pl Par PxPl1 l:iämme
l N Pl Par PxPl2 l:iänne
l N Pl All PxSg1 l:illeni
l N Pl All PxSg2 l:illesi
l N Pl All PxPl1 l:illemme
l N Pl All PxPl2 l:illenne
l N Pl Abl PxSg1 l:iltäni
l N Pl Abl PxSg2 l:iltäsi
l N Pl Abl PxPl1 l:iltämme
l N Pl Abl PxPl2 l:iltänne
l N Pl Ade PxSg1 l:illäni
l N Pl Ade PxSg2 l:illäsi
l N Pl Ade PxPl1 l:illämme
l N Pl Ade PxPl2 l:illänne
l N Pl Ill PxSg1 l:ihinni l:iini
l N Pl Ill PxSg2 l:ihinsi l:iisi
l N Pl Ill PxPl1 l:ihinmme l:iimme
l N Pl Ill PxPl2 l:ihinnne l:iinne
l N Pl Ine PxSg1 l:issäni
l N Pl Ine PxSg2 l:issäsi
l N Pl Ine PxPl1 l:issämme
l N Pl Ine PxPl2 l:issänne
l N Pl Ela PxSg1 l:istäni
l N Pl Ela PxSg2 l:istäsi
l N Pl Ela PxPl1 l:istämme
l N Pl Ela PxPl2 l:istänne
l N Pl Abe PxSg1 l:ittäni
l N Pl Abe PxSg2 l:ittäsi
l N Pl Abe PxPl1 l:ittämme
l N Pl Abe PxPl2 l:ittänne
l N Pl Ess PxSg1 l:inäni
l N Pl Ess PxSg2 l:inäsi
l N Pl Ess PxPl1 l:inämme
l N Pl Ess PxPl2 l:inänne
l N Pl Tra PxSg1 l:ikseni
l N Pl Tra PxSg2 l:iksesi
l N Pl Tra PxPl1 l:iksemme
l N Pl Tra PxPl2 l:iksenne



Morphological tags