The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

k����re: k+N+Sg+Nom

k N Sg Nom k k:
k N Sg Gen k:n
k N Sg Par k:ta
k N Sg All k:lle
k N Sg Abl k:lta
k N Sg Ade k:lla
k N Sg Ill k:hon
k N Sg Ine k:ssa
k N Sg Ela k:sta
k N Sg Abe k:tta
k N Sg Ess k:na
k N Sg Tra k:ksi
k N Pl Nom k:t
k N Pl Gen k:iden k:itten
k N Pl Par k:ita
k N Pl All k:ille
k N Pl Abl k:ilta
k N Pl Ade k:illa
k N Pl Ill k:ihin
k N Pl Ine k:issa
k N Pl Ela k:ista
k N Pl Abe k:itta
k N Pl Ess k:ina
k N Pl Tra k:iksi
k N Pl Ins k:in
k N Sg Nom PxSg1 k:ni
k N Sg Nom PxSg2 k:si
k N Sg Nom PxPl1 k:mme
k N Sg Nom PxPl2 k:nne
k N Sg Par PxSg1 k:tani
k N Sg Par PxSg2 k:tasi
k N Sg Par PxPl1 k:tamme
k N Sg Par PxPl2 k:tanne
k N Sg All PxSg1 k:lleni
k N Sg All PxSg2 k:llesi
k N Sg All PxPl1 k:llemme
k N Sg All PxPl2 k:llenne
k N Sg Abl PxSg1 k:ltani
k N Sg Abl PxSg2 k:ltasi
k N Sg Abl PxPl1 k:ltamme
k N Sg Abl PxPl2 k:ltanne
k N Sg Ade PxSg1 k:llani
k N Sg Ade PxSg2 k:llasi
k N Sg Ade PxPl1 k:llamme
k N Sg Ade PxPl2 k:llanne
k N Sg Ill PxSg1 k:honi
k N Sg Ill PxSg2 k:hosi
k N Sg Ill PxPl1 k:homme
k N Sg Ill PxPl2 k:honne
k N Sg Ine PxSg1 k:ssani
k N Sg Ine PxSg2 k:ssasi
k N Sg Ine PxPl1 k:ssamme
k N Sg Ine PxPl2 k:ssanne
k N Sg Ela PxSg1 k:stani
k N Sg Ela PxSg2 k:stasi
k N Sg Ela PxPl1 k:stamme
k N Sg Ela PxPl2 k:stanne
k N Sg Abe PxSg1 k:ttani
k N Sg Abe PxSg2 k:ttasi
k N Sg Abe PxPl1 k:ttamme
k N Sg Abe PxPl2 k:ttanne
k N Sg Ess PxSg1 k:nani
k N Sg Ess PxSg2 k:nasi
k N Sg Ess PxPl1 k:namme
k N Sg Ess PxPl2 k:nanne
k N Sg Tra PxSg1 k:kseni
k N Sg Tra PxSg2 k:ksesi
k N Sg Tra PxPl1 k:ksemme
k N Sg Tra PxPl2 k:ksenne
k N Pl Gen PxSg1 k:ideni k:itteni
k N Pl Gen PxSg2 k:idesi k:ittesi
k N Pl Gen PxPl1 k:idemme k:ittemme
k N Pl Gen PxPl2 k:idenne k:ittenne
k N Pl Par PxSg1 k:itani
k N Pl Par PxSg2 k:itasi
k N Pl Par PxPl1 k:itamme
k N Pl Par PxPl2 k:itanne
k N Pl All PxSg1 k:illeni
k N Pl All PxSg2 k:illesi
k N Pl All PxPl1 k:illemme
k N Pl All PxPl2 k:illenne
k N Pl Abl PxSg1 k:iltani
k N Pl Abl PxSg2 k:iltasi
k N Pl Abl PxPl1 k:iltamme
k N Pl Abl PxPl2 k:iltanne
k N Pl Ade PxSg1 k:illani
k N Pl Ade PxSg2 k:illasi
k N Pl Ade PxPl1 k:illamme
k N Pl Ade PxPl2 k:illanne
k N Pl Ill PxSg1 k:ihinni
k N Pl Ill PxSg2 k:ihinsi
k N Pl Ill PxPl1 k:ihinmme
k N Pl Ill PxPl2 k:ihinnne
k N Pl Ine PxSg1 k:issani
k N Pl Ine PxSg2 k:issasi
k N Pl Ine PxPl1 k:issamme
k N Pl Ine PxPl2 k:issanne
k N Pl Ela PxSg1 k:istani
k N Pl Ela PxSg2 k:istasi
k N Pl Ela PxPl1 k:istamme
k N Pl Ela PxPl2 k:istanne
k N Pl Abe PxSg1 k:ittani
k N Pl Abe PxSg2 k:ittasi
k N Pl Abe PxPl1 k:ittamme
k N Pl Abe PxPl2 k:ittanne
k N Pl Ess PxSg1 k:inani
k N Pl Ess PxSg2 k:inasi
k N Pl Ess PxPl1 k:inamme
k N Pl Ess PxPl2 k:inanne
k N Pl Tra PxSg1 k:ikseni
k N Pl Tra PxSg2 k:iksesi
k N Pl Tra PxPl1 k:iksemme
k N Pl Tra PxPl2 k:iksenne



Morphological tags