The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

j����kausi: j+N+Sg+Nom

j N Sg Nom j
j N Sg Gen j:n
j N Sg Par j:tä
j N Sg All j:lle
j N Sg Abl j:ltä
j N Sg Ade j:llä
j N Sg Ill j:hin
j N Sg Ine j:ssä
j N Sg Ela j:stä
j N Sg Abe j:ttä
j N Sg Ess j:nä
j N Sg Tra j:ksi
j N Pl Nom j:t
j N Pl Gen j:iden j:itten
j N Pl Par j:itä
j N Pl All j:ille
j N Pl Abl j:iltä
j N Pl Ade j:illä
j N Pl Ill j:ihin
j N Pl Ine j:issä
j N Pl Ela j:istä
j N Pl Abe j:ittä
j N Pl Ess j:inä
j N Pl Tra j:iksi
j N Pl Ins j:in
j N Sg Nom PxSg1 j:ni
j N Sg Nom PxSg2 j:si
j N Sg Nom PxPl1 j:mme
j N Sg Nom PxPl2 j:nne
j N Sg Par PxSg1 j:täni
j N Sg Par PxSg2 j:täsi
j N Sg Par PxPl1 j:tämme
j N Sg Par PxPl2 j:tänne
j N Sg All PxSg1 j:lleni
j N Sg All PxSg2 j:llesi
j N Sg All PxPl1 j:llemme
j N Sg All PxPl2 j:llenne
j N Sg Abl PxSg1 j:ltäni
j N Sg Abl PxSg2 j:ltäsi
j N Sg Abl PxPl1 j:ltämme
j N Sg Abl PxPl2 j:ltänne
j N Sg Ade PxSg1 j:lläni
j N Sg Ade PxSg2 j:lläsi
j N Sg Ade PxPl1 j:llämme
j N Sg Ade PxPl2 j:llänne
j N Sg Ill PxSg1 j:hini
j N Sg Ill PxSg2 j:hisi
j N Sg Ill PxPl1 j:himme
j N Sg Ill PxPl2 j:hinne
j N Sg Ine PxSg1 j:ssäni
j N Sg Ine PxSg2 j:ssäsi
j N Sg Ine PxPl1 j:ssämme
j N Sg Ine PxPl2 j:ssänne
j N Sg Ela PxSg1 j:stäni
j N Sg Ela PxSg2 j:stäsi
j N Sg Ela PxPl1 j:stämme
j N Sg Ela PxPl2 j:stänne
j N Sg Abe PxSg1 j:ttäni
j N Sg Abe PxSg2 j:ttäsi
j N Sg Abe PxPl1 j:ttämme
j N Sg Abe PxPl2 j:ttänne
j N Sg Ess PxSg1 j:näni
j N Sg Ess PxSg2 j:näsi
j N Sg Ess PxPl1 j:nämme
j N Sg Ess PxPl2 j:nänne
j N Sg Tra PxSg1 j:kseni
j N Sg Tra PxSg2 j:ksesi
j N Sg Tra PxPl1 j:ksemme
j N Sg Tra PxPl2 j:ksenne
j N Pl Gen PxSg1 j:ideni j:itteni
j N Pl Gen PxSg2 j:idesi j:ittesi
j N Pl Gen PxPl1 j:idemme j:ittemme
j N Pl Gen PxPl2 j:idenne j:ittenne
j N Pl Par PxSg1 j:itäni
j N Pl Par PxSg2 j:itäsi
j N Pl Par PxPl1 j:itämme
j N Pl Par PxPl2 j:itänne
j N Pl All PxSg1 j:illeni
j N Pl All PxSg2 j:illesi
j N Pl All PxPl1 j:illemme
j N Pl All PxPl2 j:illenne
j N Pl Abl PxSg1 j:iltäni
j N Pl Abl PxSg2 j:iltäsi
j N Pl Abl PxPl1 j:iltämme
j N Pl Abl PxPl2 j:iltänne
j N Pl Ade PxSg1 j:illäni
j N Pl Ade PxSg2 j:illäsi
j N Pl Ade PxPl1 j:illämme
j N Pl Ade PxPl2 j:illänne
j N Pl Ill PxSg1 j:ihinni
j N Pl Ill PxSg2 j:ihinsi
j N Pl Ill PxPl1 j:ihinmme
j N Pl Ill PxPl2 j:ihinnne
j N Pl Ine PxSg1 j:issäni
j N Pl Ine PxSg2 j:issäsi
j N Pl Ine PxPl1 j:issämme
j N Pl Ine PxPl2 j:issänne
j N Pl Ela PxSg1 j:istäni
j N Pl Ela PxSg2 j:istäsi
j N Pl Ela PxPl1 j:istämme
j N Pl Ela PxPl2 j:istänne
j N Pl Abe PxSg1 j:ittäni
j N Pl Abe PxSg2 j:ittäsi
j N Pl Abe PxPl1 j:ittämme
j N Pl Abe PxPl2 j:ittänne
j N Pl Ess PxSg1 j:inäni
j N Pl Ess PxSg2 j:inäsi
j N Pl Ess PxPl1 j:inämme
j N Pl Ess PxPl2 j:inänne
j N Pl Tra PxSg1 j:ikseni
j N Pl Tra PxSg2 j:iksesi
j N Pl Tra PxPl1 j:iksemme
j N Pl Tra PxPl2 j:iksenne



Morphological tags