The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

h��vikki: h+N+Sg+Nom

h N Sg Nom h h:
h N Sg Gen h:n
h N Sg Par h:ta
h N Sg All h:lle
h N Sg Abl h:lta
h N Sg Ade h:lla
h N Sg Ill h:hon
h N Sg Ine h:ssa
h N Sg Ela h:sta
h N Sg Abe h:tta
h N Sg Ess h:na
h N Sg Tra h:ksi
h N Pl Nom h:t
h N Pl Gen h:iden h:itten
h N Pl Par h:ita
h N Pl All h:ille
h N Pl Abl h:ilta
h N Pl Ade h:illa
h N Pl Ill h:ihin
h N Pl Ine h:issa
h N Pl Ela h:ista
h N Pl Abe h:itta
h N Pl Ess h:ina
h N Pl Tra h:iksi
h N Pl Ins h:in
h N Sg Nom PxSg1 h:ni
h N Sg Nom PxSg2 h:si
h N Sg Nom PxPl1 h:mme
h N Sg Nom PxPl2 h:nne
h N Sg Par PxSg1 h:tani
h N Sg Par PxSg2 h:tasi
h N Sg Par PxPl1 h:tamme
h N Sg Par PxPl2 h:tanne
h N Sg All PxSg1 h:lleni
h N Sg All PxSg2 h:llesi
h N Sg All PxPl1 h:llemme
h N Sg All PxPl2 h:llenne
h N Sg Abl PxSg1 h:ltani
h N Sg Abl PxSg2 h:ltasi
h N Sg Abl PxPl1 h:ltamme
h N Sg Abl PxPl2 h:ltanne
h N Sg Ade PxSg1 h:llani
h N Sg Ade PxSg2 h:llasi
h N Sg Ade PxPl1 h:llamme
h N Sg Ade PxPl2 h:llanne
h N Sg Ill PxSg1 h:honi
h N Sg Ill PxSg2 h:hosi
h N Sg Ill PxPl1 h:homme
h N Sg Ill PxPl2 h:honne
h N Sg Ine PxSg1 h:ssani
h N Sg Ine PxSg2 h:ssasi
h N Sg Ine PxPl1 h:ssamme
h N Sg Ine PxPl2 h:ssanne
h N Sg Ela PxSg1 h:stani
h N Sg Ela PxSg2 h:stasi
h N Sg Ela PxPl1 h:stamme
h N Sg Ela PxPl2 h:stanne
h N Sg Abe PxSg1 h:ttani
h N Sg Abe PxSg2 h:ttasi
h N Sg Abe PxPl1 h:ttamme
h N Sg Abe PxPl2 h:ttanne
h N Sg Ess PxSg1 h:nani
h N Sg Ess PxSg2 h:nasi
h N Sg Ess PxPl1 h:namme
h N Sg Ess PxPl2 h:nanne
h N Sg Tra PxSg1 h:kseni
h N Sg Tra PxSg2 h:ksesi
h N Sg Tra PxPl1 h:ksemme
h N Sg Tra PxPl2 h:ksenne
h N Pl Gen PxSg1 h:ideni h:itteni
h N Pl Gen PxSg2 h:idesi h:ittesi
h N Pl Gen PxPl1 h:idemme h:ittemme
h N Pl Gen PxPl2 h:idenne h:ittenne
h N Pl Par PxSg1 h:itani
h N Pl Par PxSg2 h:itasi
h N Pl Par PxPl1 h:itamme
h N Pl Par PxPl2 h:itanne
h N Pl All PxSg1 h:illeni
h N Pl All PxSg2 h:illesi
h N Pl All PxPl1 h:illemme
h N Pl All PxPl2 h:illenne
h N Pl Abl PxSg1 h:iltani
h N Pl Abl PxSg2 h:iltasi
h N Pl Abl PxPl1 h:iltamme
h N Pl Abl PxPl2 h:iltanne
h N Pl Ade PxSg1 h:illani
h N Pl Ade PxSg2 h:illasi
h N Pl Ade PxPl1 h:illamme
h N Pl Ade PxPl2 h:illanne
h N Pl Ill PxSg1 h:ihinni
h N Pl Ill PxSg2 h:ihinsi
h N Pl Ill PxPl1 h:ihinmme
h N Pl Ill PxPl2 h:ihinnne
h N Pl Ine PxSg1 h:issani
h N Pl Ine PxSg2 h:issasi
h N Pl Ine PxPl1 h:issamme
h N Pl Ine PxPl2 h:issanne
h N Pl Ela PxSg1 h:istani
h N Pl Ela PxSg2 h:istasi
h N Pl Ela PxPl1 h:istamme
h N Pl Ela PxPl2 h:istanne
h N Pl Abe PxSg1 h:ittani
h N Pl Abe PxSg2 h:ittasi
h N Pl Abe PxPl1 h:ittamme
h N Pl Abe PxPl2 h:ittanne
h N Pl Ess PxSg1 h:inani
h N Pl Ess PxSg2 h:inasi
h N Pl Ess PxPl1 h:inamme
h N Pl Ess PxPl2 h:inanne
h N Pl Tra PxSg1 h:ikseni
h N Pl Tra PxSg2 h:iksesi
h N Pl Tra PxPl1 h:iksemme
h N Pl Tra PxPl2 h:iksenne



Morphological tags