The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

b��cksl��ndor: b+N+Sg+Nom

b N Sg Nom b
b N Sg Gen b:n
b N Sg All b:lle
b N Sg Abl b:ltä
b N Sg Ade b:llä
b N Sg Ill b:hen
b N Sg Ine b:ssä
b N Sg Ela b:stä
b N Sg Abe b:ttä
b N Sg Ess b:nä
b N Sg Tra b:ksi
b N Pl Nom b:t
b N Pl Gen b:iden b:itten
b N Pl Par b:itä
b N Pl All b:ille
b N Pl Abl b:iltä
b N Pl Ade b:illä
b N Pl Ill b:ihin
b N Pl Ine b:issä
b N Pl Ela b:istä
b N Pl Abe b:ittä
b N Pl Ess b:inä
b N Pl Tra b:iksi
b N Pl Ins b:in
b N Sg Nom PxSg1 b:ni
b N Sg Nom PxSg2 b:si
b N Sg Nom PxPl1 b:mme
b N Sg Nom PxPl2 b:nne
b N Sg All PxSg1 b:lleni
b N Sg All PxSg2 b:llesi
b N Sg All PxPl1 b:llemme
b N Sg All PxPl2 b:llenne
b N Sg Abl PxSg1 b:ltäni
b N Sg Abl PxSg2 b:ltäsi
b N Sg Abl PxPl1 b:ltämme
b N Sg Abl PxPl2 b:ltänne
b N Sg Ade PxSg1 b:lläni
b N Sg Ade PxSg2 b:lläsi
b N Sg Ade PxPl1 b:llämme
b N Sg Ade PxPl2 b:llänne
b N Sg Ill PxSg1 b:heni
b N Sg Ill PxSg2 b:hesi
b N Sg Ill PxPl1 b:hemme
b N Sg Ill PxPl2 b:henne
b N Sg Ine PxSg1 b:ssäni
b N Sg Ine PxSg2 b:ssäsi
b N Sg Ine PxPl1 b:ssämme
b N Sg Ine PxPl2 b:ssänne
b N Sg Ela PxSg1 b:stäni
b N Sg Ela PxSg2 b:stäsi
b N Sg Ela PxPl1 b:stämme
b N Sg Ela PxPl2 b:stänne
b N Sg Abe PxSg1 b:ttäni
b N Sg Abe PxSg2 b:ttäsi
b N Sg Abe PxPl1 b:ttämme
b N Sg Abe PxPl2 b:ttänne
b N Sg Ess PxSg1 b:näni
b N Sg Ess PxSg2 b:näsi
b N Sg Ess PxPl1 b:nämme
b N Sg Ess PxPl2 b:nänne
b N Sg Tra PxSg1 b:kseni
b N Sg Tra PxSg2 b:ksesi
b N Sg Tra PxPl1 b:ksemme
b N Sg Tra PxPl2 b:ksenne
b N Pl Gen PxSg1 b:ideni b:itteni
b N Pl Gen PxSg2 b:idesi b:ittesi
b N Pl Gen PxPl1 b:idemme b:ittemme
b N Pl Gen PxPl2 b:idenne b:ittenne
b N Pl Par PxSg1 b:itäni
b N Pl Par PxSg2 b:itäsi
b N Pl Par PxPl1 b:itämme
b N Pl Par PxPl2 b:itänne
b N Pl All PxSg1 b:illeni
b N Pl All PxSg2 b:illesi
b N Pl All PxPl1 b:illemme
b N Pl All PxPl2 b:illenne
b N Pl Abl PxSg1 b:iltäni
b N Pl Abl PxSg2 b:iltäsi
b N Pl Abl PxPl1 b:iltämme
b N Pl Abl PxPl2 b:iltänne
b N Pl Ade PxSg1 b:illäni
b N Pl Ade PxSg2 b:illäsi
b N Pl Ade PxPl1 b:illämme
b N Pl Ade PxPl2 b:illänne
b N Pl Ill PxSg1 b:ihinni
b N Pl Ill PxSg2 b:ihinsi
b N Pl Ill PxPl1 b:ihinmme
b N Pl Ill PxPl2 b:ihinnne
b N Pl Ine PxSg1 b:issäni
b N Pl Ine PxSg2 b:issäsi
b N Pl Ine PxPl1 b:issämme
b N Pl Ine PxPl2 b:issänne
b N Pl Ela PxSg1 b:istäni
b N Pl Ela PxSg2 b:istäsi
b N Pl Ela PxPl1 b:istämme
b N Pl Ela PxPl2 b:istänne
b N Pl Abe PxSg1 b:ittäni
b N Pl Abe PxSg2 b:ittäsi
b N Pl Abe PxPl1 b:ittämme
b N Pl Abe PxPl2 b:ittänne
b N Pl Ess PxSg1 b:inäni
b N Pl Ess PxSg2 b:inäsi
b N Pl Ess PxPl1 b:inämme
b N Pl Ess PxPl2 b:inänne
b N Pl Tra PxSg1 b:ikseni
b N Pl Tra PxSg2 b:iksesi
b N Pl Tra PxPl1 b:iksemme
b N Pl Tra PxPl2 b:iksenne



Morphological tags