The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

WC: Noun (N)

WC N Sg Nom WC
WC N Sg Gen WC:n
WC N Sg All WC:lle
WC N Sg Abl WC:ltä
WC N Sg Ade WC:llä
WC N Sg Ill WC:hen
WC N Sg Ine WC:ssä
WC N Sg Ela WC:stä
WC N Sg Abe WC:ttä
WC N Sg Ess WC:nä
WC N Sg Tra WC:ksi
WC N Pl Nom WC:t
WC N Pl Gen WC:iden WC:itten
WC N Pl Par WC:itä
WC N Pl All WC:ille
WC N Pl Abl WC:iltä
WC N Pl Ade WC:illä
WC N Pl Ill WC:ihin
WC N Pl Ine WC:issä
WC N Pl Ela WC:istä
WC N Pl Abe WC:ittä
WC N Pl Ess WC:inä
WC N Pl Tra WC:iksi
WC N Pl Ins WC:in
WC N Sg Nom PxSg1 WC:ni
WC N Sg Nom PxSg2 WC:si
WC N Sg Nom PxPl1 WC:mme
WC N Sg Nom PxPl2 WC:nne
WC N Sg All PxSg1 WC:lleni
WC N Sg All PxSg2 WC:llesi
WC N Sg All PxPl1 WC:llemme
WC N Sg All PxPl2 WC:llenne
WC N Sg Abl PxSg1 WC:ltäni
WC N Sg Abl PxSg2 WC:ltäsi
WC N Sg Abl PxPl1 WC:ltämme
WC N Sg Abl PxPl2 WC:ltänne
WC N Sg Ade PxSg1 WC:lläni
WC N Sg Ade PxSg2 WC:lläsi
WC N Sg Ade PxPl1 WC:llämme
WC N Sg Ade PxPl2 WC:llänne
WC N Sg Ill PxSg1 WC:heni
WC N Sg Ill PxSg2 WC:hesi
WC N Sg Ill PxPl1 WC:hemme
WC N Sg Ill PxPl2 WC:henne
WC N Sg Ine PxSg1 WC:ssäni
WC N Sg Ine PxSg2 WC:ssäsi
WC N Sg Ine PxPl1 WC:ssämme
WC N Sg Ine PxPl2 WC:ssänne
WC N Sg Ela PxSg1 WC:stäni
WC N Sg Ela PxSg2 WC:stäsi
WC N Sg Ela PxPl1 WC:stämme
WC N Sg Ela PxPl2 WC:stänne
WC N Sg Abe PxSg1 WC:ttäni
WC N Sg Abe PxSg2 WC:ttäsi
WC N Sg Abe PxPl1 WC:ttämme
WC N Sg Abe PxPl2 WC:ttänne
WC N Sg Ess PxSg1 WC:näni
WC N Sg Ess PxSg2 WC:näsi
WC N Sg Ess PxPl1 WC:nämme
WC N Sg Ess PxPl2 WC:nänne
WC N Sg Tra PxSg1 WC:kseni
WC N Sg Tra PxSg2 WC:ksesi
WC N Sg Tra PxPl1 WC:ksemme
WC N Sg Tra PxPl2 WC:ksenne
WC N Pl Gen PxSg1 WC:ideni WC:itteni
WC N Pl Gen PxSg2 WC:idesi WC:ittesi
WC N Pl Gen PxPl1 WC:idemme WC:ittemme
WC N Pl Gen PxPl2 WC:idenne WC:ittenne
WC N Pl Par PxSg1 WC:itäni
WC N Pl Par PxSg2 WC:itäsi
WC N Pl Par PxPl1 WC:itämme
WC N Pl Par PxPl2 WC:itänne
WC N Pl All PxSg1 WC:illeni
WC N Pl All PxSg2 WC:illesi
WC N Pl All PxPl1 WC:illemme
WC N Pl All PxPl2 WC:illenne
WC N Pl Abl PxSg1 WC:iltäni
WC N Pl Abl PxSg2 WC:iltäsi
WC N Pl Abl PxPl1 WC:iltämme
WC N Pl Abl PxPl2 WC:iltänne
WC N Pl Ade PxSg1 WC:illäni
WC N Pl Ade PxSg2 WC:illäsi
WC N Pl Ade PxPl1 WC:illämme
WC N Pl Ade PxPl2 WC:illänne
WC N Pl Ill PxSg1 WC:ihinni
WC N Pl Ill PxSg2 WC:ihinsi
WC N Pl Ill PxPl1 WC:ihinmme
WC N Pl Ill PxPl2 WC:ihinnne
WC N Pl Ine PxSg1 WC:issäni
WC N Pl Ine PxSg2 WC:issäsi
WC N Pl Ine PxPl1 WC:issämme
WC N Pl Ine PxPl2 WC:issänne
WC N Pl Ela PxSg1 WC:istäni
WC N Pl Ela PxSg2 WC:istäsi
WC N Pl Ela PxPl1 WC:istämme
WC N Pl Ela PxPl2 WC:istänne
WC N Pl Abe PxSg1 WC:ittäni
WC N Pl Abe PxSg2 WC:ittäsi
WC N Pl Abe PxPl1 WC:ittämme
WC N Pl Abe PxPl2 WC:ittänne
WC N Pl Ess PxSg1 WC:inäni
WC N Pl Ess PxSg2 WC:inäsi
WC N Pl Ess PxPl1 WC:inämme
WC N Pl Ess PxPl2 WC:inänne
WC N Pl Tra PxSg1 WC:ikseni
WC N Pl Tra PxSg2 WC:iksesi
WC N Pl Tra PxPl1 WC:iksemme
WC N Pl Tra PxPl2 WC:iksenne



Morphological tags