The University of Tromsø > Giellatekno >

Give minimal paradigm

Standard

Full paradigm

V��est��rekisterikeskus: V+N+Sg+Nom

V N Sg Nom V
V N Sg Gen V:n
V N Sg All V:lle
V N Sg Abl V:ltä
V N Sg Ade V:llä
V N Sg Ill V:hen
V N Sg Ine V:ssä
V N Sg Ela V:stä
V N Sg Abe V:ttä
V N Sg Ess V:nä
V N Sg Tra V:ksi
V N Pl Nom V:t
V N Pl Gen V:iden V:itten
V N Pl Par V:itä
V N Pl All V:ille
V N Pl Abl V:iltä
V N Pl Ade V:illä
V N Pl Ill V:ihin
V N Pl Ine V:issä
V N Pl Ela V:istä
V N Pl Abe V:ittä
V N Pl Ess V:inä
V N Pl Tra V:iksi
V N Pl Ins V:in
V N Sg Nom PxSg1 V:ni
V N Sg Nom PxSg2 V:si
V N Sg Nom PxPl1 V:mme
V N Sg Nom PxPl2 V:nne
V N Sg All PxSg1 V:lleni
V N Sg All PxSg2 V:llesi
V N Sg All PxPl1 V:llemme
V N Sg All PxPl2 V:llenne
V N Sg Abl PxSg1 V:ltäni
V N Sg Abl PxSg2 V:ltäsi
V N Sg Abl PxPl1 V:ltämme
V N Sg Abl PxPl2 V:ltänne
V N Sg Ade PxSg1 V:lläni
V N Sg Ade PxSg2 V:lläsi
V N Sg Ade PxPl1 V:llämme
V N Sg Ade PxPl2 V:llänne
V N Sg Ill PxSg1 V:heni
V N Sg Ill PxSg2 V:hesi
V N Sg Ill PxPl1 V:hemme
V N Sg Ill PxPl2 V:henne
V N Sg Ine PxSg1 V:ssäni
V N Sg Ine PxSg2 V:ssäsi
V N Sg Ine PxPl1 V:ssämme
V N Sg Ine PxPl2 V:ssänne
V N Sg Ela PxSg1 V:stäni
V N Sg Ela PxSg2 V:stäsi
V N Sg Ela PxPl1 V:stämme
V N Sg Ela PxPl2 V:stänne
V N Sg Abe PxSg1 V:ttäni
V N Sg Abe PxSg2 V:ttäsi
V N Sg Abe PxPl1 V:ttämme
V N Sg Abe PxPl2 V:ttänne
V N Sg Ess PxSg1 V:näni
V N Sg Ess PxSg2 V:näsi
V N Sg Ess PxPl1 V:nämme
V N Sg Ess PxPl2 V:nänne
V N Sg Tra PxSg1 V:kseni
V N Sg Tra PxSg2 V:ksesi
V N Sg Tra PxPl1 V:ksemme
V N Sg Tra PxPl2 V:ksenne
V N Pl Gen PxSg1 V:ideni V:itteni
V N Pl Gen PxSg2 V:idesi V:ittesi
V N Pl Gen PxPl1 V:idemme V:ittemme
V N Pl Gen PxPl2 V:idenne V:ittenne
V N Pl Par PxSg1 V:itäni
V N Pl Par PxSg2 V:itäsi
V N Pl Par PxPl1 V:itämme
V N Pl Par PxPl2 V:itänne
V N Pl All PxSg1 V:illeni
V N Pl All PxSg2 V:illesi
V N Pl All PxPl1 V:illemme
V N Pl All PxPl2 V:illenne
V N Pl Abl PxSg1 V:iltäni
V N Pl Abl PxSg2 V:iltäsi
V N Pl Abl PxPl1 V:iltämme
V N Pl Abl PxPl2 V:iltänne
V N Pl Ade PxSg1 V:illäni
V N Pl Ade PxSg2 V:illäsi
V N Pl Ade PxPl1 V:illämme
V N Pl Ade PxPl2 V:illänne
V N Pl Ill PxSg1 V:ihinni
V N Pl Ill PxSg2 V:ihinsi
V N Pl Ill PxPl1 V:ihinmme
V N Pl Ill PxPl2 V:ihinnne
V N Pl Ine PxSg1 V:issäni
V N Pl Ine PxSg2 V:issäsi
V N Pl Ine PxPl1 V:issämme
V N Pl Ine PxPl2 V:issänne
V N Pl Ela PxSg1 V:istäni
V N Pl Ela PxSg2 V:istäsi
V N Pl Ela PxPl1 V:istämme
V N Pl Ela PxPl2 V:istänne
V N Pl Abe PxSg1 V:ittäni
V N Pl Abe PxSg2 V:ittäsi
V N Pl Abe PxPl1 V:ittämme
V N Pl Abe PxPl2 V:ittänne
V N Pl Ess PxSg1 V:inäni
V N Pl Ess PxSg2 V:inäsi
V N Pl Ess PxPl1 V:inämme
V N Pl Ess PxPl2 V:inänne
V N Pl Tra PxSg1 V:ikseni
V N Pl Tra PxSg2 V:iksesi
V N Pl Tra PxPl1 V:iksemme
V N Pl Tra PxPl2 V:iksenne



Morphological tags